Horváth András azzal indokolta lépését az Indexnek adott interjújában, hogy érzése szerint most sokan gondolják úgy az adóhivatalon belül, hogy végre történhet valami változás és megtisztulhat a szervezet.

A volt adóellenőr szerint a NAV több száz vezető beosztású tagjai pontosan tudnak arról, hogy a kiemelt adózókkal, akik a legnagyobb Magyarországon működő cégek, elnéző a hivatal. Konkrétan túl alacsony összegeket szab ki nyilvánvaló adócsalások miatt. Évente közel ezermilliárd forintot csalnak el a legnagyobbak, de még több ezer közepes méretű vállalkozás is van, ami haszonélvezője az egésznek. A szakember - és az Európai Bizottság - becslése szerint a költségvetést mintegy 1700 milliárd forint kár éri évente.

Horváth szerint a gond az, hogy bár vannak vizsgálatok és 70-80 milliárd forintnyi megállapítások minden évben, ebben a nagycéges körben nem pár tízmilliárdnyi pénz tűnik el évente. Ráadásul Horváth szerint nem csak a kiemelt adózói körben vannak gondok.

Horváth az Indexnek elmondta, hogy ő főként a határon átnyúló áfacsalásokat vizsgált, az élelmiszeripar hálózatait próbálta felderíteni. Az utóbbi években viszont sokszor leállították a felettesei, és volt olyan adónyomozás is, amiből kizárták, miután nagyon komoly visszaélésekre bukkant.

A volt adóellenőr a csalás általános mechanizmusát felvázolva elmondta: az esetek jelentős részében nemcsak arról van szó, hogy a cégek nem fizetik be az adót, hanem arról, hogy olyan áfát is visszaigényelnek, amit be sem fizettek. Tehát először megrövidítik, aztán meglopják az államot - fogalmazott a szakember. Horváth elmondása szerint a láncok végén, a szervezetek csúcsán a kiskereskedők, kiskereskedelmi láncok állnak. Ezek nagyrészt a legnagyobb multik, de vannak köztük magyar cégek is. A NAV ezeket azonban csak a legritkább esetben vizsgálja, az ellenőrzések általában megállnak a hierarchia alacsonyabb szintjein.

Nincs mit tenni?

Az adóhivatal által kiadott cáfolatra, miszerint sok esetben tehetetlenek, Horváth azt mondta: "nem igaz, hogy nem lehet mit csinálni. Az áfacsalásnak ez a módszere egy nagyon primitív módszer, az adóhatóságnak pedig az a dolga, hogy ezeket felderítse".

Horváth szerint a kiemelt adózókkal a NAV minden évben megállapodik, hogy mennyi az úgynevezett elvárt adó, amit be kell fizessenek, és akkor békén hagyják őket, nem mer senki hozzányúlni. A volt adóellenőr szerint nagyon erős gazdasági érdekcsoportok irányítanak különböző adóhivatali felsővezetőket. Ezek az erők már lassan a politika felett is állnak - tette hozzá.

A legfelsőbb szinteken is tudnak róla

Horváth az Indexnek is elmondta, hogy a legmagasabb kormányzati szintig elment és azt állítja, hogy a kormány vezetői tudnak ezekről a visszaélésekről. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy ezeket az észrevételeket egy fideszes felsővezetőnek is elmondta, aminek eredményeképp 2011 decemberében pár multinál volt is komoly vizsgálat. "Éppen ez volt az a projekt, amely közeléből végül eltávolítottak" - tette hozzá.

A volt adóellenőr azt is elmondta, hogy a kormányzati vezetőkön túl az Európai Bizottság és az Európai Parlament adócsalás ügyekben illetékes szakszerveinél is jelezte a problémát.

Horváth elmondta: az ügyészségi beadványában olyan tényeket írt le, amelyek alapján szerinte mindenképpen el kell majd indítani a nyomozást. Ugyanakkor Horváth úgy véli, hogy a hivatal pontosan a nyomozati szakasztól tart, de bízik abban is, hogy talán lesz egy olyan politikai-korrupciós ügy végre, aminek következménye lesz, amiben valamilyen felelősségre vonással fejeződik be a történet.

Gyurcsányék kezdték

Horváth szerint alig van ma Magyarországon olyan termék, amelyet nem érint az áfacsalás. A helyzet a szakember szerint 2007-től romlott jelentősen, amikor a Gyurcsány-kormány átszervezte a hivatalt. Ezek az átszervezések oly annyira lerontották a működést, hogy az ezt követő években egy nagyobb távozási hullám indult, és főleg olyan területekről távoztak szakemberek, ahol a kényes ügyek voltak. A helyzet Horváth szerint a jelenlegi kormányzati ciklus alatt nem romlott ugyan tovább, de nem is javult.

A szakmeber ugyanakkor hangsúlyozta: semmiféle kormánybuktató szándék nincs benne, a kormánytól inkább segítséget várna, ugyanis a mindenkori kormányzat a NAV fölött van, így bármilyen eredményt csak a kormány támogatásával lehet elérni. "Csak a kormány képes az oligarchákat megfékezni" - fogalmazott a szakember.