A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénteken tette közzé a 180 napon keresztül folyamatosan fennálló, 10 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező magánszemélyek és egyéni vállalkozók, illetve a 100 milliós limitet felülmúló cégek listáját, a 2012 június 30-i állapot szerint.
A legutóbbi, idén áprilisi közléshez képest (amely az első negyedév végi állapotot mutatta) a magánszemélyek és vállalkozók esetében kissé nőtt, bő 3,7 ezer név található a felsorolásban. Legtöbbjük (2,7 ezren) egyszerű magánszemély, az egyéni vállalkozók felsorolása 1021 nevet számlál. Tőlük összesen - a tízmilliós alsó határral számolva - legalább 37 milliárd forint kintlévőségre vár a NAV.
Győzike nem hiányozhat
Bérelt helye van a tetemes adóhiányt felhalmozó magánszemélyek listáján Gáspár Győzőnek és feleségének, Gáspárné Balla Beátának is, akiknek 2011 első negyedévében még sikerült leküzdeniük magukat a szégyenfalról. Továbbra is megtalálható a felsorolásban a Pa-Dö-Dö énekesnője, Lang Györgyi, ahogyan a rendőrség által korábban körözött, jó ideje elfogott milliárdos Földesi-Szabó László is.
Az egyéni vállakozók listáján továbbra is szerepel az akasztói Stadler József, akit a Szegedi Ítélőtábla jogerősen négy év tíz hónap börtönbüntetéssel, és 67 millió forintos vagyonelkobzással sújtott 2011 novemberében, miután a vád szerint a vállalkozó valótlan tartalmú adóbevallásokat készített, fiktív számlákat szerepeltetett a könyvelésben, és 67 millió forint társasági adót nem fizetett be.
Az érintettek minél hosszabb ideig nem fizetik meg az adótartozásukat, annál nagyobb késedelmi kamattal és bírsággal kell pluszban számolniuk.
Alig bővült a céges lista
Mintegy 1,6 ezer cég szerepel a százmillió forint feletti, folyamatosan, legalább 180 napon át fennálló tartozással rendelkező vállalkozások listáján, szemben az első negyedévi másfélezres listával. (Igaz, a negyedik negyedév végén 1800-as és az azt megelőző több mint kétezres felsorolást közölt az adóhivatal.) Közülük 384 vállalkozás esetében van bármiféle esély arra, hogy a pénz még befolyhat - ezek a cégek nem állnak sem felszámolási sem végelszámolási eljárás alatt. Az ebből a listából hagyományosan nem derül ki, hogy pontosan mennyi a tartozása ezeknek a cégeknek, a felsorolásban ugyanis csak a nevük szerepel - s a tény, hogy a tartozás nem csekély.
A listára került cégek többsége azonban valószínűleg sosem fogja visszafizetni ezt a tartozást - akkor sem, ha az eljárások során az adótartozások kiegyenlítése az első helyen szerepel. Ez az aktuális lista szerint mintegy 1137 felszámolás és 122 végelszámolás alá került céget jelent. Ha csak százmillió forinttal számolunk, ez 126 milliárd forint adótartozást feltételez, valójában ennek sokszorosa a kint lévő pénz.
Neves társaságok
Ahogyan korábban, Alsóvadász polgármesteri hivatala még mindig megtalálható a listán, ám Nick hosszú idő után lekerült.
A felsorolásban szerepel viszont az egykor fő tevékenységként gépjármű-kereskedelemmel, majd 2008-tól zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelem foglalkozó Hungarolízing Autocentrum Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. is. A 2010. júniusa óta végelszámolás alatt lévő cég idén márciusban is rajt volt a legnagyobb adózók listáján, akkor 132,6 milliós adóhiánnyal és 20,1 milliós késedelmi kamattal és bírsággal - az adótartozás azóta tovább növekedhetett. A budapesti, egy magánszemély tulajdonában lévő kft.-t 2005-ban jegyezte be a cégbíróság - derül ki az Opten adataiból.
A nagy adósok között szerepel az idén február 14. óta felszámolás alatt lévő Malév Magyar Légiközlekedési Zrt., a májusban szintén felszámolás alá került pécsi Elcoteq Magyarország Elektronikai Kft. is. Az elektronikai cég a luxemburgi anyavállalatának csődje miatt került nehéz helyzetbe, hazánkban 1500 embert foglalkoztatott.
Az egykor szebb napokat látott, jelenleg felszámolás alatt álló Ganz-cégek is felkerültek a listára: a Ganz Sziget Hajó- Daru- és Acélszerkezetgyártó Kft., a Ganz Transelektro Közlekedési Zrt. és a Transelektro Ganz-Röck Kazán-és Erőművi Berendezések Zrt., valamint az elektronikai áruházait tavaly sorra bezáró Electro World Magyarország Kft. is. Régóta szerepel a lajstromban az egykori győri csipkefüggönygyár tulajdonosa, a Gardénia Csipkefüggönygyár Nyrt.
Továbbra is szerepel a listán a Herz Szalámigyár, a Hollóházi Porcelánmanufaktúra, az Ikarus Holding, a Hospinvest, a Bognár Szörp, neves bútorgyárak, ingatlanfejlesztők, agrárvállalalatok. Nem hiányoznak a hírhedt tatabányai cégtemetőhöz köthető, bedőlésre ítélt vállalkozások sem. Ezek olyan beszédes illetve furcsa neveken várják sorsuk beteljesülését, mint például Hasitasi, Mecsboksz, Búgócsiga, Hintaló vagy Kidőlt - ezúttal is 12 ilyen céget számoltunk össze.
Az állami Bábolna-cégek szintén megszokott szereplői a toplistának, a 2008 óta felszámolás alatt lévő Bábolna Mezőgazdasági Zrt. és a 2007 óta szintén felszámolási eljárás alatt álló Bábolna Takarmányipari Premix és Takarmánykereskedelmi Kft.
A ismert szolnoki agrárintegrátor, a GITR Agrárfejlesztő és Kereskedelmi Zrt. fizetési nehézségei miatt 2010 februárjában kért csődeljárást maga ellen, ám nem sikerült megállapodni hitelezőivel, szeptemberben elindult a felszámolása. Az adóhatóságnak több mint 200 milliós követelése van a céggel szemben, 2010. szeptember vége óta van rajta a legnagyobb adósok listáján.
Az egykor vezető magazinnyomtató Grafika Press Nyomdaipari Zrt. is fent van a listán, a cég felszámolása 2009 márciusa óta tart. A nagy adózók listáján 2009 vége óta szerepel. A magyar tulajdonú nyomda tevékenységének utolsó teljes évében, 2008-ban közel 5,3 milliárd forint nettó árbevétel mellett 836 milliós veszteség könyvelhetett el. Szakértők szerint az ágazati problémák mellett vezetési hibák vezethettek az egykor nagy forgalmú cég bedőléséhez.
Tetemes adótartozást halmozott fel a budapesti, Soroksári úti Gizella malmot felújító, benne mintegy száz, nagy belmagasságú, loft lakásokat kialakító Gizella-Malom Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. A közvetve egy Hollandiában bejegyzett cég tulajdonában lévő kft. felszámolása 2011 szeptemberében indult el, s december vége óta szerepel a legnagyobb adótartozók lajstromában. A cég tartozása 2010 végén - a mérlege szerint - meghaladta a 15 milliárd forintot. A Duna parthoz közeli Mills Loft Ház jelenleg is üresen áll.
A fizetésképtelenné vált építőipari, gabona- és autókereskedő cégek is szép számmal szerepelnek a felsorolásban . Előbbiek között továbbra is ott van a korábban nagy állami és önkormányzati beruházásokban (Páva utcai zsinagóga, Fővárosi Levéltár, budaörsi uszoda) részt vett, felszámolás alatt álló Baucont Építőipari Zrt. Megtalálni továbbá az autópályaszakaszok és főutak építésében közreműködő (M3-as Görbeháza-Nyíregyháza, M7-es Nagykanizsa-Becsehely) Mélyépítő Budapest Kft.-t, a szintén útépítésekben szerepet vállalt Eurobuild Group Zrt.-t (M7-es Letenye-Becsehely szakaszán, M35-ös Görbeháza-Debrecen nyomvonalán) is.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!