Legkésőbb 2013 januárjától nagyobb teret kaphat idehaza is az elektronikus számlaadás, ugyanis az uniós előírások szerint jóval egyszerűbbek lesznek ennek feltételei. Magyarországon ma meglehetősen ritka az elektronikus számlakibocsátás − ugyanis az eléggé nehézkes, hisz azt vagy minősített elektronikus aláíráshoz, vagy egy speciális rendszer, az elektronikus adatcsererendszer (EDI) használatához köti a törvény. Ugyanakkor Magyarországnak 2012 decemberéig van arra ideje, hogy átvegye az EU új számlázási irányelvét, amely liberalizálja az elektronikus számlázás technikai követelményeit − hívta fel a figyelmet Szalai János, a PMX Consulting Group ügyvezetője.
Az új szabályozás nem köti meg azt, hogy milyen informatikai megoldással biztosítja az adóalany a számla hitelességét: az elektronikus számla kibocsátásának az lesz a feltétele, hogy a számlát a vevő elfogadja, ebben az esetben bármely IT-technológia alkalmazható - feltéve, ha biztosított az eredet hitelessége és a tartalom sérthetetlensége. Továbbá gondoskodni kell a megfelelő elektronikus megőrzésről és biztosítani kell az adatokhoz való hozzáférést az adóhatóságok számára. Így akár a korszerű − adott esetben már meglevő − vállalatirányítási szoftverek házon belül kezelni tudják a jövőben az elektronikus számlakiadást és tárolást − vagyis további beszerzések nélkül alkalmazható az e-számla, amely azonnali megtakarításokkal jár. A parlamentnek gyorsan kell lépnie, hisz legkésőbb decemberig módosítani kell az áfatörvényt és annak érvénybe is kell lépnie. A számlázási irányelvek átvétele Magyarország számára is kötelező érvényű, vagyis ez ügyben elvileg nincs lehetőség a késlekedésre.
Nem kötelező átvenni azt az uniós irányelvet - ám a kormányzati kommunikáció abba az irányba mutat - hogy 2013 januárjától az áfa-törvénybe visszatérhet a pénzforgalmi elszámolás lehetősége. A gazdasági társaságok körében a pénzforgalmi szemléletű áfa létezett a 2000-es évek közepéig Magyarországon, ám az egyszeres könyvviteli lehetőség megszűnésével ez a lehetőség is megszűnt. Az uniós irányelv szerint a pénzforgalmi elszámolást az 500 ezer euró éves forgalomnál alacsonyabb árbevételű KKV-s cégek alkalmazhatnák. Pénzforgalmi elszámolás esetén a kibocsátott számlák áfáját akkor kell befizetni, ha a számla ellenértéke megérkezett, a bejövő számla esetében az áfát akkor lehet visszaigényelni, ha a fizetés megtörtént.
A pénzforgalmi számlázás a kkv-k esetében segítséget jelentene a körbetartozásokból eredő adótartozások kezelésére, ugyanakkor a másik oldalon az átállás az állami számára pillanatnyi adóbevétel-kieséssel járna − ez utóbbi mérsékli annak valószínűségét, hogy a kormány hajlandó lehet eme könnyítés bevezetésére - vélekedett Szalai János. Ugyanakkor az adózásért felelős helyettes államtitkár, Balog Ádám egy nyilatkozatban utal arra, hogy kormány az eva megszüntetésére készül, cserébe az áfarendszerben tervez átalakításokat. Mint ismert, az eva kulcsának emelésére már idén sor került − miután a Fidesz megvétózta a NGM azon törekvését, hogy ezt az adóformát már az idén megszüntessék −, ám ami késett az idén, arra sor kerülhet jövőre.