Sokan mondogatják, hogy a befektetők nem fogják visszaönteni a pénzt az ingatlanpiacra, így nem nő majd a kereslet, de ez nem így van – mondja Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.

A hazai befektetők és a szükségvásárlók mellett sok külföldi teszi a Golden Visa-alapok mellett vagy helyett ingatlanba a vagyonát. Ők jellemzően azok, akiknek már van valamilyen kapcsolata Magyarországon, üzleti vagy egyéb szálakkal kötődnek az országhoz.

Az állami intézkedések is azt mutatják, hogy a gazdaság fellendítésének egyik fontos eszközeként kívánja használni a kormány az építőipart. Azzal számolnak, hogy ennek a területnek a fellendülése meg tudja mozdítani a gazdaság más szegmenseit is. Sajnos ez csak részben igaz, a támogatások árfelhajtó hatása sokszor “megeszi” a kapott összeget, így nem tudja beváltani a hozzá fűzött reményeket, sem a családok, se a költségvetés számára.

Ugyanakkor az is látszik, hogy sokan a tőzsde helyett ide irányítják a pénzüket vagyis téglába teszik a vagyont. Ez a mozgás nagy cégek megszületését hozta, amelyek a beruházásaikkal folyamatos mozgásban tartják az újépítésű lakások piacát, ami jó esetben az ingatlanpiac egészére hatással van.

Persze a nemzetközi trendek begyűrűzésével is számolni kell, de ezek nem ugyanúgy zajlanak le minden országban. Elég megnézni például a 2008-ban összeomló floridai ingatlanpiacot, ahol a 80 százalékos áresés sem volt ritka. Ilyen Magyarországon nem történt, nálunk a legszélsőségesebb esetekben is maximum 40 százalékkal csökkentek az árak.