„Az orosz katonai hírszerző ügynökség, a GRU folytonos küldetésben van, hogy káoszt generáljon a brit és az európai utcákon” – írta nemrég Ken McCallum, az MI5, az Egyesült Királyság belbiztonsági és kémelhárító ügynökségének vezetője. Sir Richard Moore, az MI6, külföldi hírszerző ügynökség vezetője úgy fogalmazott, hogy az utóbbi időben kicsit elszabadultak az orosz titkosszolgálatok.
A helyzet más európai hírszerző ügynökségek szerint is aggodalomra ad okot.
Kapcsolódó
Bruno Kahl, Németország külföldi hírszerzésért felelős nemzetbiztonsági szolgálat vezetője október közepén úgy fogalmazott, hogy „soha nem látott szintet” ért el Oroszország titkos tevékenysége. Thomas Haldenwang a belföldi hírszerzés első embere pedig elárulta, hogy az év elején kis híján repülőgép-szerencsétlenséget okozott egy, a Moszkvához hű szolgálatokhoz kötődő szabotázs cselekmény.
A szabotázsakciók véget nem érő sora
A norvég hírszerzést vezető Nils Andreas Stensones ellentengernagy szerint 2022-es ukrajnai invázió óta drámaian megnőtt az orosz szabotázs akciók száma egész Európában. Csak az idén több tucat művelet került nyilvánosságra, többek között:
- áprilisban Németország kémkedés gyanújával letartóztatott két német-orosz állampolgárt, akik a GRU megbízásából terveztek támadásokat amerikai katonai létesítmények ellen.
- Lengyelországban tavasszal letartóztatottak egy férfit, aki információkat készült átadni a GRU-nak a rzeszówi repülőtérről – ez az Ukrajnába irányuló fegyverek egyik tranzitpontja.
- Az Egyesült Királyságban több férfit vádoltak meg azzal, hogy felgyújtottak egy ukrán tulajdonú londoni logisztikai céget.
- Júniusban őrizetbe vettek egy orosz-ukrán terroristát, aki egy párizsi szálloda szobájában próbált bombát elhelyezni.
- Júliusban kiderült, hogy Oroszország összeesküvést szőtt Armin Papperger, a Rheinmetall, a legnagyobb német fegyvergyártó vállalat vezetőjének a meggyilkolására.
- Szeptemberben több mint két órára leállt a légi forgalom a stockholmi Arlanda repülőtéren, miután drónokat észleltek a kifutópályák felett.
Oroszország sokszor nem nyíltan erőszakhoz folyamodik, ehelyett olyan akciókat szervez, ami erősíti az Ukrajnának nyújtott segélyekkel szembeni ellenállást és elmélyíti a nyugati társadalmak megosztottságát:
- a balti államok sok embert letartóztatnak az oroszok által támogatott provokációkra hivatkozva;
- a francia hírszerzés tisztviselői szerint a Putyin-rezsim felelős azért, hogy júniusban „Ukrajna francia katonái” feliratú koporsók jelentek meg a párizsi Eiffel-toronynál;
- szintén az Orosz Föderáció állhat a párizsi-falaira felkerült 250 Dávid-csillag mögött – ezzel az Izrael és a Hamász közötti konfliktus kezdete óta erősödő antiszemitizmust próbálták mélyíteni.
Kibertámadások kereszttüzében
A kibertérben is kifejezetten aktívak az oroszok, a GRU műveletei nemcsak kémkedésre irányulnak, sokszor szivárogtatásokon keresztül az ellenségesnek vélt szereplők lejáratása és a társadalmi megosztottság növelése a célja ezeknek a támadásoknak – írja az Onet Wiadomości.
Idén szeptemberben Amerika, az Egyesült Királyság, Ukrajna és több más ország nyilvánosságra hozza a GRU 29155-ös egysége által végrehajtott kibertámadások részleteit, amely csoport korábban európai merényletekről volt ismert – többek között a Szergej Szkripal, volt orosz hírszerző tiszt megmérgezésére tett sikertelen kísérletről.
Idén májusban Avril Haines, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója „a választásainkat fenyegető legaktívabb külföldi fenyegetésnek” nevezte Moszkvát. Az Egyesült Államok hírszerző ügynökségek nyári jelentése szerint
Oroszország a választók bizonyos demográfiai csoportjait célozza meg, megosztó narratívákat népszerűsít és egyes politikusokat becsmérel.
Szeptemberben az amerikai igazságügyi minisztérium 10 millió dollár kifizetésével vádolta a Kreml által ellenőrzött, rendszeresen orosz összeesküvés-elméleteket terjesztő RT médiaállomás két alkalmazottját.
Mesterséges intelligencia és bűnözők
A hivatal lefoglalt továbbá 32 Kreml által ellenőrzött webdomaint is, melyeket legitim híroldalakat imitálására terveztek. A megtévesztés fontos eleme a CopyCop weboldal-hálózat, ami különböző mesterséges intelligencia-modell segítségével írja át a hitelesnek tekintett hírcikkeket.
Hírszerzési információk szerint Oroszország egyre inkább bűnözőkre támaszkodik e műveletek végrehajtásában – jórészt azért mert az orosz kémeket tömegesen kiutasították Európából.
Fiona Hill, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának Oroszországgal foglalkozó egykori vezető tisztviselője a beavatkozások céljáról elárulta, Moszkva úgy kíván nyomást gyakorolni a NATO-ra, hogy háborúba sodródna a katonai blokkal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!