Léteznek kiindulási alapok, például a Soproni Egyetem vadelhullás monitoringja. A legutolsó adatok alapján a vadorzók 322 nagyvadat és 706 apróvadat zsákmányoltak, ami átlagolt vadgazdálkodási értékeken számítva nagyjából 95 millió forintos kár – hangsúlyozta a Napi.hu-nak Földvári Attila kamarai szóvivő, aki az Országos Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa is.
A rapsickodás áldozatául esett egyedek közül a nagyvad képvisel komolyabb értéket, a nagyvadfajok közül pedig a legtöbbet őzből ejtik el. Ennek oka egyrészt az egyedszáma (legnagyobb állományú nagyvadfajunk, körülbelül 380 ezret becsülik), másrészt az elterjedése (gyakorlatilag az egész ország területén megtalálható), illetve a testmérete (akár egy hátizsákban is elfér).
Az őznél maradva: egy bak értéke 350 g feletti trófeatömegnél egységesen 600 000 forint ugyanakkor a jó őzállományú területeket kezelő DALERD Zrt. (állami erdőgazdaság) árlistája szerint például 500 g feletti tömeg esetében legalább 1,26 millió forintot kell fizetni az elejtésért. Ha az orvvadász egy ilyen bakot zsákmányol, akár a vadgazdálkodó éves költségvetését is boríthatja.
A valós kár összege százmilliós nagyságrendű
Máskülönben a kamara szakemberei részéről saját kútfőből, tapasztalatokból, vadgazdálkodókkal való beszélgetésekből merítve arra jutottak, hogy a valós kárösszeg ennek sokszorosa lehet, több százmilliós nagyságrendű.
Ennél is nagyobb probléma emellett a vadvédelmi, állatvédelmi aspektus: az orvvadászok nagyon sok esetben olyan eszközöket használnak (például hurkokat), amelyek iszonyatos, órákig vagy akár napokig tartó szenvedést okoznak az állatnak.
Ez szintén igaz lehet más eszközöknél: míg egy vadászfegyverből leadott, pontos lövés esetén akár másodpercek alatt is bekövetkezhet a halál, a házilag barkácsolt (vélhetően a használójára is veszélyes) „puskaszörnyek” vagy számszeríjak gyakran csak sebzést okoznak.
A rendőrség statisztikái is csalókák lehetnek
Az esetszámot illetően a rendőrség bűnügyi statisztikai rendszere adhat támpontot. Persze ez ugyancsak csalóka, ahogy a számokból egyértelműen látszik is, mert csak a regisztrált bűncselekményeket tartalmazza, tehát azok az esetek kerülnek be, amelyekben elmarasztaló ítélet született. Az elmúlt években az országos adatok a következőképp alakultak:
2014 – 147 eset
2015 – 139 eset
2016 – 129 eset
2017 – 123 eset
2018 – 48 eset
2019 – 108 eset
2020 – 114 eset
2021 – 96 eset
2022 – 94 eset
Létezik „belső orvvadászat”
2013-ig csak akkor minősült bűncselekménynek a vadorzás, ha a zsákmányolt vad értéke alapján a szabálysértési határt túllépte. Azóta az orvvadászat önálló Btk.-s tényállás, és figyelemre méltó, hogy drasztikusan megugrott az esetszám.
A törvény ismeri az úgynevezett "belső orvvadászat" fogalmát: olyan személyekre vonatkozik, akik egyébként vadászjeggyel, engedéllyel tartott fegyverrel rendelkeznek. Az ilyen esetek részarányát szintén nem tudjuk megbecsülni, de a szakemberek úgy sejtik: jelentős részét adják a rapsickodásnak.
Halmozódhatnak a bűncselekmények
Alapesetben három év a büntetési tétel, ám az orvvadászat jellemzően más bűncselekményekkel is párosulhat, elsősorban állatkínzással, esetenként természetkárosítással – mindkettő ugyancsak Btk.-s tényállás és szabadságvesztéssel sújtandó. Így tehát bizonyos esetekben halmozódhatnak is a büntetési tételek.
Továbbá: a környezetkárosítás, a természetkárosítás, az orvvadászat, az orvhalászat, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és a tiltott állatviadal szervezése elkövetőjével szemben kitiltásnak is helye van bizonyos településekről, vagy az ország egyes részeiből. A kitiltás legrövidebb tartama egy év, leghosszabb tartama öt év.
Mindig akad kifogás
Az orvvadászat Btk.-ba történő beemelése kétségtelenül komoly előrelépés volt, mert a területen sok időt töltő sport- és hivatásos vadászok botolhatnak orvvadászokba, azonban az előbbiek semmit, az utóbbiak pedig keveset tehetnek ellene.
A hivatásos kollégák rendészeti feladatokat ellátó személyként ugyan visszatarthatják a területen a feltételezett vagy tetten ért vadorzót, azonban ez érdemi intézkedésre nem ad lehetőséget.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!