Az eddig felépített elmélet megdőlni látszik, miután az egereken végzett kísérlet rávilágít, az aktivitás sokkal jobban segíti az agyat a méreganyagok ürítésében, mint az alvás – írja a Dívány.

Az UKDRI kutatói fluoreszcens festékkel követték a folyadék mozgását az egerek agyában, amely során kimutatták, hogy az agy megszabadulási képessége a méreganyagoktól alvás közben és altatásban is visszaesik. Az alvó egerek 30 százalékkal kevésbé hatékonyan ürítették ki a festéket az agyukból, mint az ébren lévő rágcsálók. Az altatásban lévő egerek esetében pedig 50 százalékkal csökkent a kiürülés mértéke. A  kutatók szerint azonban a molekulák mérete is befolyásolhatja, hogy bizonyos toxinok milyen gyorsan haladnak át az agyon.

A kutatók még nem tudják, hogy mi lehet az oka annak, hogy alvás közben lelassul a kiürülési folyamat, de a jövőben szeretnék embereken is igazolni az eredményeket.

Mivel az agy egy aktív szövet, amelyben minden pillanatban számos anyagcsere- és sejtfolyamat zajlik, rengeteg hulladék keletkezik. Ezt a hulladékot a glimfatikus rendszerünk távolítja el, amelynek fontos része az agygerincvelő folyadék (ez veszi körül az agyat is). Ugyan ez testfolyadék segíti a salaktalanítási folyamatát is, amely során az eltávolított hulladék a nyirokrendszerbe jut, ahonnan végül távozik a szervezetből

A glimfatikus rendszert csak az elmúlt évtizedben fedezték fel. Először egereken figyelték meg, az agyukba fecskendezett festékanyagok segítségéve a folyadék mozgását. A glimfatikus rendszer létezését azóta az emberekben is megerősítették MRI-vizsgálatok és kontrasztanyag-festékek segítségével.

Bár a toxinok kiürítésében nem játszik kulcsfontosságú szerepet az alvás, vitathatatlan tény, hogy az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen. Aki rosszul alszik, az rengeteg betegségre lesz fogékony, például a demenciával élőknél is gyakori a rossz alvás. Az új eredmények alapján úgy tűnik, hogy a  demencia kockázatának csökkentéséhez a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nem a méreganyagok kiürítése révén járul hozzá, mivel az aktivitás és a testmozgás hatékonyabban tisztíthatja meg az agyat a méreganyagoktól.

Kijött egy kutatás a nikotinpárnákról

Egy friss kutatás szerint a nikotinpárnát használók a hagyományos cigarettát fogyasztókhoz képest szignifikánsan jobb eredményeket értek el számos, a dohányzással összefüggő betegségek kialakulására utaló mutató esetében.
Bővebben--->