Hétfőn Baja közelében 924 centiméter volt a Duna vízállása, mire az árhullám megérkezett, több tucat hétvégi- és lakóházat vett körül a víz a Bajához tartozó ártérben lévő Nagy-Pandúr szigeten, mivel az itt található úgynevezett nyári gátat már napokkal korábban, 750 centiméteres vízállásnál átvágta az önkormányzat.

A Telex-nek egy olvasó a panaszait sorolva azt mondta, hogy 

  • körülbelül másfél millió forint kára keletkezett amiatt, hogy eljutott a víz a házához, illetve a garázsát is elárasztotta;
  • az önkormányzat nem segített megfelelő módon a helyieknek a védekezésben,
  • indokolatlanul alacsony vízszintnél vágták át a gátat;
  • nem hagytak kellő időt a felkészülésre. 

A lakók feljelentést tettek az ügyben, de nem háborúzni, hanem inkább a lehetséges megoldásokról szeretnének egyeztetni az önkormányzattal.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a tájékoztatása szerint a bajai Nagy-Pandúr sziget a Duna árterében, a nagyvízi mederben van,

  • a terület nagy részét mezőgazdasági célokra használják,
  • északi részén pedig üdülőtelep található.

A szigeten lévő nyári gát a városi önkormányzat tulajdona, az is kezeli, a gát csak a kisebb árhullámoktól védi a szigetet, a gátkorona szintjét meghaladó árhullámok esetén viszont a területet elárasztja a Duna vize.

Széll Péter alpolgármester azt közölte, hogy a Nagy-Pandúr szigeten lévő ingatlanok tulajdonosait először szeptember 17-én értesítették írásban, hogy a közelgő, akkor még 959 centiméter körülire becsült tetőzés miatt nincs lehetőség érdemi önkormányzati védekezésre. A mostani árhullám közeledtével felszólították az ottani háztulajdonosokat, hogy 19-én délig hagyják el a szigetet és gondoskodjanak értékeik biztonságáról, mert a víz el fogja önteni a területet. A felszólítás nem volt kötelező érvényű, ezért az alpolgármester szerint az itt élők fele, körülbelül hetven-nyolcan ember a helyszínen maradt. 

Széll Péter szerint

a védelmi bizottság azért döntött a szigetet védő gát átvágása mellett, hogy megelőzzék a gátszakadást, illetve azt, hogy átbukjon rajta a víz, esetleg elsodorja azt és nagyobb károkat okozzon. A gát átvágásának ennek műszaki okai voltak: így fokozatosan, kisebb sodrással és kisebb mennyiségű vízzel áraszthatták el az egyébként erre a célra nyilvántartott területet.

Bár a gát elvileg akár 900 centiméteres vízállásig magasítható nyúlgát építésével, az alpolgármester szerint erre sem volt lehetőség, mert az építmény egyes szakaszait munkagépekkel nem lehet megközelíteni, ráadásul olyan területeken is áthúzódik a gát, amelyek nem a bajai önkormányzathoz tartoznak.

A döntés ellen tiltakozók szerint a Nagy-Pandúr sziget egy részét az előző évtizedben belterületté minősítették át, ami alapján úgy érzik: fokozott védelmet érdemeltek volna a várostól.

Az alpolgármester szerint azonban az átminősítés nem függ össze a sziget árvízvédelmi besorolásával