A Fővárosi Vízművek vezérigazgatója az árvíz idején érkező folyami szennyezés kapcsán elmondta, hogy a növekvő kockázatok miatt számos megelőző intézkedés léptetettek életbe.
Csörnyei Géza kiemelte:
Kapcsolódó
Rendelkeznek úgynevezett komplex fertőtlenítő rendszerekkel, árvíz, kisvíz, aszály időszakában nemcsak hagyományos klórral fertőtlenítik a vizet, hanem bekapcsoljuk az UV-fertőtlenítőket is.
- A hatalmas nagy UV-lámpákkal azokat a szennyezőket kezelik, amelyek esetleg ellenállóbbak a klórral szemben,
- de az egész rendszert nem tudják így kezelni, ezért a védelem fokozása érdekében hatósági utasításra meg kell emelniük a klórszintet is.
A megemelt klórszintet a fogyasztók megérzik, de azért ez még mindig sokkal alacsonyabb, mint mondjuk az uszodai klórszint, mert tízszer olyan magas a klórtartalom az uszodában, mint az ivóvízben – tette hozzá azzal, hogy a fogyasztók ízérzékelését az is befolyásolja, ki milyen távol vannak a klórozó ponttól.
A vezérigazgató az InfoRádió Aréna című műsorában azt tanácsolta:
Ha valaki a klórra érzékenyebb, akkor érdemes a vizet egy kancsóban kirakni az asztalra, és egy-két perc alatt gyakorlatilag teljesen szabaddá válik, hiszen a klór a szabad légfelszínnel találkozva azonnal eltávozik, és ugyanaz az élvezeti értéke, mint bármikor máskor; az UV-fénynek az ízre nincs semmilyen hatása.
Jelezte még azt is, hogy
a főváros ivóvíz minőségét nem veszélyezteti az árvíz.
A Fővárosi Vízművek vezérigazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy két kockázat van a fővárosi vízellátás szempontjából:
- az árvíz
- és a kisvíz, amikor egy méter alatt van a Duna vízszintje,
mert utóbbi ugyanúgy jelentős kockázatokat jelent a vízellátás biztonsága szempontjából, különösen, ha nagy nyári fogyasztás van.
Az ár levonulása után jön a helyreállítás: a kutak környékét rendbe kell tenni, tisztítani kell, az ártereken össze kell szedni a hordalékot, szemetet, uszadékot.
Ezen a 130 kilométernyi Duna-szakaszon ezer tonna számra képződik ilyenkor a hulladék, amit el kell távolítani ahhoz, hogy a vízbázis biztonságban legyen
– mondta a vezérigazgató, és hozzátette, a munkálatokban a büntetés-végrehajtás segít nekik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!