Az elkövető társainak is megállapították bűnösségét az ügyben, ám az ügyészség több vádlott esetében is súlyosításért fellebbezett – írja a Fővárosi Főügyészség sajtóközleményében.

vádirat szerint egy, jogerős szabadságvesztés büntetését töltő 40 éves férfi 2020, február 28. és 2020. április 18. között követte el a csalásokat, az általa beszervezett bűntársak segítségével. A férfi a büntetés-végrehajtási intézetbe jogellenesen bevitt mobiltelefonokon hívta fel az időskorú sértetteket.

A hívások során az unokájuknak, gyermeküknek vagy barátjuknak adta ki magát az elkövető, majd elhitette velük, hogy nagy bajban van, fogva tartják, és csak nagy összegű készpénz, vagy ékszerek átadása esetén engedik ki. A megtévesztett sértettek által összegyűjtött pénzért – szintén a mobiltelefonjain megszervezve – rendszerint a rokonait és ismerőseit küldte, akikkel a megszerzett pénzt egymás között szétosztották, illetve annak egy részét neki az intézetbe eljuttatták.

Az ügynek jelenleg 9 vádlottja van. A bűncselekmények elkövetésében többek között részt vett a fogvatartott férfi édesanyja, unokatestvére, mostoha testvére, fiatalkorú mostoha unokahúga - aki az elkövetés idején 16 éves volt – és több más ismerőseik, de a férfi az egyik zárkatársát is beszervezte az egyik bűncselekmény elkövetésébe, illetve megszervezésébe.

Az ügynek továbbá 6 sértettje van, többnyire 80 év felettiek. A vádlott, társai közreműködésével 4 eset kapcsán összesen több mint 8,7 millió forint kárt okozott, ebből egy idős házaspár 8 millió forintot adott át a futárnak.

Csupán két csalást nem sikerült végig vinniük az elkövetőknek. Egy 88 éves nő például csak szomszédja közbelépésének köszönhetően nem adott át pénzt a csalóknak, a másik esetben a sértett talpraesettségének köszönhetően a rendőrök el is fogták a pénzért érkező két bűntársat. 

Az utóbbi esetben a II. kerületi otthonában felhívott sértett és a férje rájött a csalásra. A sértett felismerte, hogy nem a fiával beszél, de eljátszotta a megtévesztett áldozat szerepét, miközben értesítették a rendőrséget, akik a két futár tetten érték, és elfogták. 

A Budapesti I. és XII. Kerületi  Ügyészség Fiatalkorúak Büntetőügyeinek Részlege a főszervező, különös és többszörös visszaeső elkövetőnek minősülő férfival szemben összesen 6 rendbeli bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, illetve kísérlete miatt, továbbá - mivel két esetben fiatalkorú rokonát vette rá az elkövetésre - kiskorú veszélyeztetése miatt emelt vádat.

Társait – a bűncselekményekben vállalt szerepüknek megfelelően – is csalással, illetve abban közreműködéssel, továbbá pénzmosással vádolja a főügyészség. Mindegyik vádlottal – a fiatalkorúval szemben is – végrehajtandó szabadságvesztés volt a vádirati indítvány.

A Budai Központi Kerületi  Bíróság az összes vádlott bűnösségét megállapította. A bíróság a 40 éves férfit 12 év fegyházbüntetésre ítélte és megállapította, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható, egy másik vádlottat, egy szintén különös és többszörös visszaeső nőt 5 év fegyházbüntetésre ítélt. Társaikat is szabadságvesztés büntetéssel sújtotta, azonban 5 vádlott esetében a büntetések végrehajtását próbaidőre felfüggesztette. A bíróság vagyonelkobzásokat is alkalmazott, illetve kártérítési igényeket is megítélt.

Ön be tudna tenni a lakásába 300 bicajt? A tolvajoknak sikerült, de lebuktak

300 lopott biciklit találtak egy budapesti albérletben a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. Minden egy bejelentéssel kezdődött, aztán ezek sokasodtak.
Bővebben--->