A tavalyi évben rekord magasra nőtt a 100 legértékesebb brit vállalat igazgatóinak a fizetése, átlagosan 4,98 millió fontot (közel 2,3 milliárd forintot) kerestek, azonban a női top vezetők bérezése jelentősen elmaradt ettől.
A londoni tőzsdén jegyzet, 100 legnagyobb brit vállalat részvényárfolyamát jelző FTSE 100 indexen szereplő cégek vezérigazgatóinak a fizetése még soha nem volt olyan magas, mint a 2023-ban.
Az itt kapott apanázs átlaga több mint százszorosa az átlagos brit munkavállalói bér összegének.
Az AstraZeneca fizetett a legtöbbet
A High Pay Centre által vizsgált top vezetők medián keresete egy év alatt 2,2 százalékkal, 4,19 millió fontra (majdnem 2 milliárd forint) emelkedett. Az átlagbér pedig 12,2 százalékkal, 4,98 millió fontra (2,3 milliárd forint) emelkedett – írta a Sky News.
Tavaly kilenc vállalat fizetett több mint 10 millió fontos bért a vezetőjének, míg 2022-ben csak négy ilyen vállalkozás volt. 2023 három legtöbbet kereső brit cégvezetője:
- Pascal Soriot, AstraZeneca igazgató volt 16,85 millió fonttal ,
- Erik Engstrom, a RELX analitikai vezetője 13,64 millió fonttal
- és Tufan Erginbilgic, a Rolls-Royce vezérigazgatója volt, akinek 13,61 millió fontot fizettek.
A 100 legértékesebb brit cég tavaly 755 millió fontot (több mint 347 milliárd forintot) költött 222 vezető fizetésére.
Alacsonyabb női fizetések és a bérszakadék
A legnagyobb cégek élén álló női vezérigazgatók jóval kisebb fizetést kaptak férfi kollégáiknál. A 100 legértékesebb brit cég közül mindössze 11 kezdte női vezetővel a 2023-as időszakot, azonban a pénzügyi év végére már csak nyolcan maradtak.
A teljes pénzügyi évben csupán hat vállalatnak volt női vezérigazgatója, az ő éves medián fizetésük 2,69 millió font (majd 1,24 milliárd forint) volt.
A High Pay Centre jelentése arra a konklúzióra jutott, hogy az igazgatók magas bérköltségei megnehezítik a brit munkaerő szélesebb körének a fizetésemelését. Az elemzés szerint a magas vezetői jövedelmek
nagyon jót tettek a csúcson lévőknek, de sokkal inkább kérdéses, hogy az ország egészének érdekeit szolgálják-e.
A kutatás elsősorban a szakszervezeti tagság csökkenésével, a befektetők érdekeit szem előtt tartó üzleti kultúrával és a munkavállalók kevés teret hagyó döntéshozatallal magyarázza a bérszakadék kialakulásának az okát.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!