Az uniós tagállamok kétharmadában már betiltották, vagy részben betiltották a vadállatok cirkuszi szereplését, és nyilvánvaló, a folyamat visszafordíthatatlan. Ezt ismerte fel a Magyar Nemzeti Cirkusz, amelynek vezetői a hét generáció óta a cirkusz világában élő és dolgozó Richter-család tagjai, és ezért hozták létre a Richter Safari Parkot.
Ifj. Richter József a Napi.hu – nak elmondta: tévedés, hogy Magyarországon jelenleg törvényileg be lenne tiltva a vadállatok cirkuszi szerepeltetése, sőt, akad még olyan utazó cirkusz, ahol dolgoznak elefántokkal a nagyközönség előtt.
Ugyanakkor a nemzetközi és hazai folyamatok alapján kijelenthető, idő kérdése csupán, hogy az összes uniós országban kategorikus tiltás legyen érvényben. Ezért a Magyar Nemzeti Cirkusz már évekkel ezelőtt úgy döntött, az olyan háziállatok, mint a ló, a kutya és a macska kivételével, a nemzetközi állatvédelmi irányelveknek megfelelően, az összes vadállatot kiveszi a cirkuszi programból.
Működhet-e vadállatok nélkül a cirkusz?
Adja magát a kérdés, ha nincs oroszlán, tigris, elefánt, zsiráf, teve, láma, bemennek-e az emberek a cirkuszba? Ifj. Richter József szerint a történtek nem látszanak meg a nézőszámon. A látogatók szeretik az artista- és bohócszámokat, az extrém motoros és más mutatványokat.
Pedig a körülmények, a világ összes országának gondot okozó energia- és üzemanyag-drágulás, az infláció nem könnyítik meg a működést. Vendégművészek jönnek Brazíliából, Venezuelából, Németországból, számtalan államból, miközben az elmúlt időszakban a repülőjegyek háromszor drágábbak lettek. A több fellépést vállaló előadóknak lakniuk kell valahol, az előadásokra utazni kell.
Erre a helyzetre csak egy megoldás létezik, olyan színvonalú előadásokat kell létrehozni, amelyek láttán úgy érzik a látogatók, valóban érdemes volt eljönni.
Természet közeli, tágas terület
A Safari Park helyszínének kiválasztásakor elsődleges szempont volt, hogy biztosítani tudják az összes vadállat számára az ideális környezetet, ahol természet közeli, tágas területen, kellemesen élhetik mindennapjaikat, miközben a közönséggel való kapcsolatuk is megmarad.
A parkban jelenleg 300 állat van, tigrisek, oroszlánok, elefántok, zsiráfok, tevék, lámák, zebrák… A terület óriási, 32 hektáros, amelyhez négyhektáros alapterületű tó is tartozik, mindez megtekinthető a harminc méter magas óriáskerékről, a Safari Eye-ról, vagy az autós szafari keretében, ahol bármikor meg lehet állni és megsimogatni egy kengurut.
De van élménypark, játszótér, állatsimogató, artista sátor, elefánt tréning, vagyis igyekeznek komplex szolgáltatást nyújtani.
Brutális költségek
A hagyományos cirkuszokhoz hasonlóan egy szafari park fenntartásánál is nagyon oda kell figyelni. Ifj. Richter József szerint gondoljunk csak bele, egy oroszlán, egy tigris naponta megeszik 15-20 kilogramm húst.
A növényevő állatok napi 5-6 bála szénát „tüntetnek el”, és a kukorica, zab, sárgarépa és egyéb termények árai is az egekbe szöktek az elmúlt időszakban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!