Beszakadt a magyar ipar az ősz elejére
– írta az Economx azzal kapcsolatban, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024. szeptemberre vonatkozó első becslése szerint 2024 szeptemberében
Magyarországon az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva pedig 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Kapcsolódó
A kommentár egyáltalán nem volt túlzó, ugyanis a KSH lehetőséget biztosít arra, hogy az ipari termelés indexét a 2021-es havi átlaghoz viszonyíthassuk, így nyilvánvalóvá vált, az iparunk jelenleg a koronavírus-világjárvány idején tapasztaltaktól is elmarad. Most szeptemberben a szezonálisan és munkanappal kiigazított mutató 2021-hez képest 95,2 százalékon áll.
Ennél rosszabb utoljára csak 2020 júliusában volt, 90,7 százalékos teljesítménnyel.
S hangsúlyozzuk, ebben az esetben az alap ugyanaz, így valóban összehasonlítható a (nem) fejlődés szintje.
Na, de majd Donald Trump! Emlékezetes, még a magyar költségvetés elfogadását is az amerikai elnökválasztáshoz időzítette a kormányzat, s mivel a republikánus elnökjelölt fölényes győzelmet aratott, adódik a kérdés: mikor indul be a magyar ipar?
Donald Trump győzelme véleményem szerint
A háború vége természetesen komoly pozitív hír lenne hazánk számára, hiszen csökkenne az országkockázatunk, ami csökkentené az ország és a magyar vállalkozások finanszírozási költségeit, növekedne a befektetés-vonzó képességünk, és csökkenne a magyar lakosság körében a kockázati averzió és az óvatossági motívumok, ami növelné a fogyasztási hajlandóságot is – fogalmazott az Economx érdeklődésére Sebestyén Géza közgazdász.
Az MCC gazdaságpolitikai műhelyvezetője hangsúlyozta azt is, hogy
az igazi jó hír azonban az, hogy mindehhez nem kell kivárni a háború tényleges lezárását.
Amennyiben a piac és a gazdasági szereplők arra számítanak, hogy a geopolitikai feszültségek csökkenni fognak, úgy a fenti folyamatok már várakozások szintjén beépülnek a piaci folyamatokba. Azaz már az is a finanszírozási költségek csökkenését, a beruházási és fogyasztási kedv növekedését hozhatja, ha a háború lezárásának az esélye növekszik - tette hozzá.
Úgy látja, hogy
a várakozások alakításán keresztül már a mai naptól kezdve érzékelni fogjuk a pozitív hatásokat.
Ezek mértéke természetesen most még kisebb lesz, ám egyre erősödni fog, ahogy a helyzet tisztázódik, esetleg tényleges tárgyalások, lépések, a deeszkaláció irányába mutató események lesznek - fogalmazott Sebestyén Géza.
A gazdaságpolitikai műhelyvezetőt értékelte a magyar ipar helyzetét is, kiemelte, a csökkenés főleg a járműgyártás, a villamos berendezés gyártás, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás visszaesése miatt következett be, és ezeket a termékeket Magyarország elsősorban nem a hazai, hanem a nemzetközi piacra termeli.
Azaz, a rosszabb teljesítmény okát a külkereskedelemben érdemes keresni, és nem is nehéz ott megtalálni
– magyarázta az MCC szakértője.
S mivel a visszaesés fő oka az export mérséklődése, így a helyzet természetes normalizálódásához szükséges lenne a külpiacaink, elsősorban a német gazdaság magára találása. Ez természetesen tőlünk független esemény, amire nincsen ráhatásunk – fogalmazott Sebestyén Géza, emlékeztetve: a szeptemberi exportunk 5 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, ami lényegében azonos az ipari teljesítmény csökkenésének mértékével.
Jó hír lehet, hogy arról az elemzésünkben már olvashattak, az amerikai tőzsdeindexek hatalmas plusszal nyithatnak, a határidős árazások alapján két százalék körüli emelkedés várható. Egy csomó szektor profitálhat Donald Trump győzelméből azáltal, hogy a gazdasági növekedés kerülhet fókuszba. A tőzsdén a konzervatívok győzelmével jól teljesíthetnek az építőipari cégek, a bank-, illetve az energiaszektor. A nyitás előtti kereskedésben a Tesla részvények viszik a prímet, az árfolyam közel 15 százalékkal lőtt ki.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!