Egy új városrész kialakításához társított, vagy egy további fejlesztés katalizátoraként elhelyezett dunai fürdő olyan speciális adottságot biztosíthat, ami egyedi, természetközeli élmény lehet a város életében – írja az Építészfórum.
Mindez nem újdonság Budapesten, hiszen 1850-től a második világháborúig több Dunafürdő is működött a folyón. Ezek a létesítmények a folyó felszínén úszó, nyitott, fa szerkezetű uszodák voltak, amik a folyóvizet használták a medencéikben. Az úszó fürdők a szabadidő eltöltésére, sportolásra és társasági életre létrehozott létesítmények voltak, azzal a különleges adottsággal, hogy a medence tisztítása a Duna sodrásával valósult meg, hiszen szerkezetileg hálóval elzárt fenékkel és oldalfallal rendelkeztek, amin a víz át tudott folyni.

Az ilyen fürdők vesztét a második világháborús bombázások okozták, de a háború alatt épen maradt uszodákat sem helyezték már vissza a vízre, ugyanakkor rögtön a második világháború után felmerült az igény arra, hogy szükséges lenne visszaállítani ezeket a létesítményeket, de engedélyek híján ez végül elmaradt.

Kisebb volumenű törekvések a mai napig léteznek ugyan, de egyre inkább kezd feledésbe veszni az egykori Dunafürdők emléke, amiknek rengeteg pozitív hatását azonban a jelenkorban is érdemes lenne kihasználni.
Modern lehetőségek
Egy kortárs igényeknek megfelelő Dunafürdő elhelyezése több szempontnak is meg kell, hogy feleljen. Jelenleg a rakpart szóba jöhető helyszíneinek legnagyobb problémája az autóforgalom miatt korlátozott gyalogos megközelítés. Ezentúl szükség van a jelenlegi városi csomópontok idegenforgalmi, közlekedési, morfológiai kapcsolatainak felülvizsgálatára, hogy az elhelyezés méltán központi helyszínre kerülhessen, könnyen megközelíthetővé váljon, és bárki számára elérhető legyen rövid idő alatt. Ezek a szempontok tudják eleve biztosítani a fürdő optimális kihasználását, és a legnagyobb látogatószámot egy élő városi struktúrába kapcsolva.
Fontos szempont még a jelenlegi hajózási rendszer figyelembe vétele, hiszen több kikötő is található a rakparton, amik szintén közlekedési csomópontokhoz kapcsolódnak, és egy ilyen fürdő akadályozhatja a Duna hajózhatóságát.
Öntsünk tiszta vizet a Dunába
De a helyszíntől független, mégis leginkább korlátozó szempont a vízminőség kérdése. A fővárostól északra található városok rendszeresen mérik a Duna szennyezettségét, és rendszerint fürdőzésre alkalmasnak találják, ezért a természetes strandok akadály nélkül működhetnek számos településen, míg a folyó belvárosi szakaszain a város és a turista hajók szennyvize teszi komplikálttá a helyzetet.
Egy ilyen fürdő megjelenésével azonban élénkülhetne a belváros és a Duna kapcsolata, nagyobb teret kapna a város természethez kapcsolódása, és ez a régi-új funkció turisztikailag vonzó attrakcióvá válhatna, miközben a helyiek kikapcsolódását is szolgálhatná – ecseteli az előnyöket az Építészfórum.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Verekedések, üvegzúzás, fenyegetések – elszabadult a pokol a reptereken

Ne megszokásból menjen, mert zárt ajtókat találhat a Postán májusban

Az első csak 120-szal jött, a második már 169-cel

Zárt ajtók mögött helyezték végső nyugalomra Ferenc pápát

Négy-öt millió magyar ember életét változtatná meg a kormány, konzultáció is lesz róla
Ikonikus fotók készültek Zelenszkij és Trump találkozójáról Ferenc pápa temetésén
Trump 200 kereskedelmi megállapodásról beszél, de hogy kikkel, azt nem árulta el

Rekord mennyiségű készpénzt tart a világ legrutinosabb befektetője
