Központosítás vár az önkormányzati szövetségi rendszerre a 2014-es helyhatósági választások után − mondta a Napi Gazdaságnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Egy nagy érdekvédő ernyőszervezet alá tömörülne a TÖOSZ, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Magyar Faluszövetség, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége és a Községi Önkormányzatok Szövetsége, a megyei jogú városok azonban megőriznék "szuverenitásukat". Az ernyőszervezet felállításával a központi költségvetésből jelenleg a teljes önkormányzati szektor feladatfinanszírozására szánt 683 milliárd forint egységesebb elosztására nyílik lehetőség Schmidt szerint.
Az igényeket egységesíteni ugyan nem lehet, de egymáshoz közelíteni igen, az összevonással megakadályozható például, hogy egy-egy közfeladatra Nyugat-Magyarországon többet költsön egy kistelepülés, mint keleten. "Egységbe tömörülve" hatékonyabb az érdekérvényesítés, a feladatleosztás (hulladék- és szennyvízgazdálkodás) és az ehhez rendelt forráselosztás is − tette hozzá az elnök. Schmidt úgy látja, a szükséges tisztújítások után legkorábban 2015-re állhat fel a szervezet, amely egységes lobbierővel vehetne részt egy új, hatékonyabb vidékfejlesztési stratégia kidolgozásában is.
Már a 2014-es választások előtt létre kellene hozni az ernyőszervezetet, de csak a jogosítványok tisztázása után − mondta lapunknak Gémesi György, a MÖSZ elnöke, aki szerint az elmúlt 2-2,5 évben nem volt érdemi egyeztetés a szövetségek és a kormány között, az adósságkonszolidáció során is elsősorban politikai érdekek érvényesültek. A jövő évi választások után azonban a polgármesterek már nem lehetnek parlamenti képviselők, így a politikai harcok megszűnhetnek és tényleges érdekegyeztetésre és -érvényesítésre kerülhet sor − tette hozzá Gémesi.