A 46 tagországot számláló Európa Tanács Miniszteri Bizottsága pénteken felszólította a magyar kormányzatot, hogy haladéktalanul hozzák összhangba az életfogytig tartó szabadságvesztésre vonatkozó nemzeti jogszabályaikat az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával.

Szükség van arra, hogy az elítéltek életfogytig tartó börtönbüntetése a strasbourgi bíróság ítélkezési gyakorlatának megfelelően csökkenthető legyen

 – húzta alá a strasbourgi székhelyű szervezet.

A miniszteri bizottság felszólította a magyar hatóságokat, hogy jogszabályaikat hozzák összhangba a bíróságnak azzal az ítélkezési gyakorlatával, amely az életfogytig tartó büntetésüket töltő fogvatartottak szabadlábra helyezése előtti várakozási idő csökkentésére vonatkozik. Ezt azért látják szükségesnek, hogy az elítélteknek kilátásuk legyen a szabadulásra, illetve a büntetés kiszabásától kezdve biztosított legyen a felülvizsgálati lehetőség.

A bizottság azt is kérte, hogy magyar részről foglalkozzanak az eljárási biztosítékokkal kapcsolatos bírósági aggályokkal is. 

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága felkérte a magyar hatóságokat, hogy legkésőbb 2025 márciusáig nyújtsanak be frissített cselekvési tervet a felsorolt aggályok kezelésére – írja az MTI.

Az Európa Tanács megsürgette Magyarországot

A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács Miniszteri Bizottsága aggodalmának adott hangot pénteken amiatt, hogy véleménye szerint nem állnak rendelkezésre hatékony jogorvoslati lehetőségek a hosszadalmas jogi ügyek esetében Magyarországon, és sürgette a magyar hatóságokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a túlzottan elhúzódó jogi eljárások által érintettek kárpótlására.