A Nemzeti Nyomozó Iroda megerősítette, hogy eljárás folyik a hazánkba érkezett, majd kilőtt M237-es jelű farkas elejtése ügyében. Az esettel kapcsolatban megannyi álhír kering.
A tények
Az M237-es a scájci Grabünden kantonban született, felmenői sosem éltek fogságban, tehát a falkájától levált farkas ismert genetikai háttérrel rendelkezett. Az állatot a svájci hatóságok 2022 márciusában fogták be, majd látták el GPS nyakörvvel, ezután júliustól követték az országokon átívelő vándorútját.
Több mint 1900 km-t tett meg, de nem sokkal Magyarországra érkezése után a hatalmas sajtófigyelem ellenére is kilőtte egy vadász az Északi-középhegységben.
A kihalás fenyegette a fajt
Az 1980-as évek körül olyannyira megcsappant a hazánkban élő nagyragadozók száma, hogy teljesen kihaltnak tekintették őket, persze sosem tűntek el teljesen. Ezt követően a XXI. században a szocio-ökonómiai változásoknak és a természetvédelmi törekvéseknek hála ismét megnövekedett a létszámuk: az Északi-középhegységben legfeljebb 60-70 szürke farkas, maximum 5 barnamedve és nagyjából 20 hiúz élhet jelenleg - számolt be a WWF Magyarország blogbejegyzésében.
Habár eddig a jeladók bizonyultak a legmegbízhatóbb módszernek a természet elleni bűncselekmények felderítésében, nem minden esetben vezet eredményre a használatuk, de a segítségükkel legalább az állomány tagjait számon tudják tartani.
Milyen büntetésre számíthat a vadász?
Magyarországon a farkas fokozottan védett faj, pénzben kifejezett értéke 250 000 Ft, ezen felül Európai Uniós oltalom is vonatkozik rá.
Hazánkban egy fokozottan védett fajú állat elpusztítását a Büntető Törvénykönyv három évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionálja, a védett és fokozottan védett gerinces állatok elejtésére irányuló tevékenységet orvvadászatnak minősíti. A büntetőeljáráson felül az elkövető közigazgatási felelősségre is vonható, és akár milliós nagyságrendű természetvédelmi bírság szabható ki rá.
Sokan azonban mégis szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy valóban felelősségre vonják-e az M237-est elejtő vadászt, még petíciót is indítottak annak érdekében, hogy letöltendő szabadságvesztéssel büntessék, az ügy azonban ennél sokkal árnyaltabb.
Zajlik a nyomozás
Jelenleg is folyik a nyomozás, mely kereteiben felderítik a bűncselekményt és beszerzik, valamint vizsgálják a bizonyítási eszközöket, azonban az eddigi tapasztalatok alapján kevés természetkárosítási ügy jut el a vádemelés kapujáig. Ez esetben bonyolítja az ügyet, hogy nem elég a farkas elejtésére szolgáló bizonyíték:
Ha valóban bebizonyosodik, hogy M237-et illegálisan ejtették el, és annak ellenére sem sikerült megóvnunk, hogy az ország egyetlen jeladós farkasa volt, amelyet nem mellesleg fél Európa nyomon kísért, akkor vajon a hazai állomány kevésbé szorosan megfigyelt egyedei mekkora veszélynek vannak kitéve az ilyen jellegű bűncselekmények kapcsán - teszi fel a kérdést az Infostart.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Már öt mázsa haltetemet szedtek ki a Dunából

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Radikális változás jön: átszabják a külügyminisztériumot, benne a nagykövetségeket is

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Ez a nyelv egyre fontosabb a munkaerőpiacon

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam
