Folytatódik a fecskék számára különösen kedvezőtlen hideg, esős és szeles idő. Az épületekre, ezek közelébe (pl. kerítés, vezetékek) beülő fecskék esetében valódi segítséget jelenthet a garázs, a melléképület, lépcsőház vagy istálló megnyitása a madarak számára.
A fecskék különösen érzékenyek a több napig tartó hideg, csapadékos időjárásra, mert ilyenkor a kizárólagos táplálékukat jelentő repülő rovarok „eltűnnek” és a madarak éhezni kezdenek, három-négy nap múlva pedig tömegesen éhen pusztulnak.

Tartós eső idejére, illetve éjszakára nyugodtan zárjuk is be ide a madarakat!

A fecskék így melegben tudják átvészelni a rossz időt, így akár egy-két nappal is tovább kibírják. Amint eláll az eső, nyissuk ki az ajtókat, hogy ki tudjanak repülni vadászni. Ezzel a módszerrel akár madarak ezreinek is hathatós segítséget tudunk nyújtani – tanácsolja közösségi oldalán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Az egyesület szóvivője, Orbán Zoltán lapunknak nyilatkozva kiemelte, hogy a mostani helyzet a fecskék esetében természetesnek tekinthető. Ezek a madarak repülő rovarokra vadásznak, ebből fakadóan rendkívül jól repülnek, így nem létezik állomány szintű ragadozójuk. Az ilyen állatok esetében az időjárási körülmények a legfontosabb állományszabályozási tényezők közé tartoznak.
A kistestű madarak, köztük a fecskék éppen az önvédelem miatt a markáns időjárási frontokat már 2-3 nappal korábban jóval ezer kilométer távolságról képesek érzékelni, és délebbre tudnak így húzódni. A mostani helyzet a legrosszabb időpontban kapta el a magyarországi fecskeállományt, hiszen a vonulási felkészülésnek csak a közepe táján voltak.
A balatoni térségben hatalmas árvaszúnyog invázió van, ami odacsalogatott egy csomó madarat. Az időjárási radarok alapján 1,2-1,5 millió fecske tartózkodott csak ebben a térségben pénteken. Amikor ennyire rosszra fordul az időjárás, a fecskék tömeges éhenpusztulásához maximum 3-4 nap elegendő. Ilyenkor a repülő rovarok megülnek a növényzetben, így a fecskék éhen maradnak. Ilyenkor van az, hogy az első-második napon tömegesen gyűlnek össze épületek széltől védett oldalán.
Kép: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

Sokkoló az égből potyogó fecskék látványa

Hétvégén számos helyen láthattunk példát arra, hogy a fecskék elkezdtek tömegesen lepottyanni a földre, miután elégették a repülő mellizmaikat is. Az emberek ilyenkor megpróbálnak segíteni. A bajba került fecskék óriási, sok ezres nagyságrendje és a rendelkezésre álló rövid idő miatt ez a mentőállomásokat is lehetetlen helyzet elé állítja.

A földön ülő madár pár perccel, de maximum néhány órával az éhenhalása szélén van.

Ezeket a madarakat a beérkezéskor azonnal meg kéne etetni és a nap folyamán még legalább négyszer-ötször. Az viszont komoly gond, hogy mivel repülő rovarokkal táplálkozó madarakról van szó, ők nem képesek azonnal tálkából táplálkozni. Ehhez általában 2-3 nap szükséges, de csak akkor, ha sikerül őket kalitkában elhelyezni.
Az első falatoknál minden madarat ki kell venni és óvatosan szét kell feszíteni a csőrét, és a torkába mélyen lenyomni csipesszel a lisztkukacot, nedves macskaeledelt. Amikor pár óra vagy fél nap alatt több ezer madarat kellene megetetni kézből, az fizikailag nem kivitelezhető. Ráadásul ez annyit segít az állomány szempontjából, mintha a jéghegy csúcsára beszúrnánk egy gombostűt. A több millió magyarországi fecskéből néhány ezret szedtek össze az emberek az utak mellől
– foglalta össze a helyzetet Orbán Zoltán. Az időjárási szélsőség a legjelentősebb állományszabályozó a fecskéknél, csak ezt emberként borzasztó rossz végig nézni.