Az újévi fogadalmak között minden évben a legnépszerűbb a fogyás, a több mozgás vagy az egészséges életvitel. Esetleg a sportosabb életmódot folytatóknál egy maratoni táv lefutása is a célok között szerepelhet.

Azok körében, akik már most is mozognak, a leggyakoribb motivációk között van az egészség megőrzése, de a stresszlevezetés is fontos tényező.

Ne tartsa vissza a hideg

A téli szabadtéri mozgás nagyon jó hatással van többek között az immunrendszerre, az izmokra, a tüdőre, de a mentális állapotnak is nagyon kedvez. Nem kell, hogy mi legyünk a sípálya ördöge, vagy a korcsolyapálya legjobbja, mondta Reha Gábor,Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosa.

Egy séta, egy szánkózás is éppen olyan jó lehet, de az is előfordulhat, hogy épp idén szeretjük meg a snowboardot, vagy a  lesz a kedvenc sportunk. A lényeg, hogy bármilyen hűvös is az idő, mozduljunk ki, és válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük – tette hozzá.

A praktikum áll az első helyen

A felmérések jelentősen megoszlanak a tekintetben, hogy mennyit sportolnak a magyarok. Így például az Eurobarométer vagy az Ipsos kutatásának eredménye szöges ellentéte egymásnak.

Ennek háttere az lehet, hogy az egyik a kötött, a másik a kötetlen testmozgási lehetőségeket veszi figyelembe. A részletesebb kutatás alapján az időtényező fontos szempont a magyarok számára, éppen ezért inkább praktikusan választunk mozgásformát, így például a biciklizés mint közlekedési eszköz használata egyúttal a legelterjedtebb tömegsport is hazánkban – írja az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány blogbejegyzése.

Még a rendszeresen futókkal is előfordul, hogy nehezen veszik rá magukat az edzésre.

A Runner’s World reprezentatív kutatása alapján a rutinos futók között a nagy többség (68 százalék) őszintén bevallotta, hogy néha könnyebben, máskor nehezebben indul el az edzésére, 18 százalék pedig kimondottan nehezen veszi rá magát a sportolásra.

A már régebb óta sportolók esetében folyamatos motivációt ad a teljesítmény fokozatos javítására való törekvés. Körükben 71 százalék válaszolta azt, hogy megméreti magát versenyeken. Ez jó alap lehet a teljesítmény javítására, ami a rendszeresen futók háromnegyedének célja.

Az időhiány a kibúvó

A felmérések emellett azt is mutatják, hogy a magyarok a munkaidő után nem feltétlenül vágynak társaságra. Így inkább az egyéni sportok népszerűek, többek között a kerékpározás és a futás, míg a csapatsportok népszerűsége kissé elmarad a nemzetközi átlagtól az Ipsos felmérése alapján.

A futók körében készült kutatások szerint a többség a fejét szeretné kiszellőztetni, harmaduk pedig a munkahelyi vagy magánéleti stresszt vezeti le, amikor sportol.

A magyarok többségét az időhiány tartja vissza a testmozgástól. Azzal együtt is, hogy Magyarország jól szerepelt az Ipsos felmérésén, és a többet mozgó nemzetek közé tartozik. Sokan, a lakosság több mint fele érzi, úgy, hogy a sportolási kedve nagyobb, mint a ráfordítható időkerete.

Az ország felnőtt lakosságának 54 százaléka többet sportolna, ha tehetné, további 42 százalék viszont elégedett a jelenlegi edzésmennyiséggel. Ezzel az aránnyal Magyarország a nemzetközi átlag felett teljesített, a globális felmérésben résztvevők csupán 37 százalékuk elégedett a teljesítményével.

Romlott a fiatalok állóképessége

És a napokban írtunk arról is, hogy már a fiataloknál nagy a baj. A NETFIT 2021-2022-es tanévet összegző adatai szerint a pandémia alatt elmaradt testnevelés órák miatt a diákok állóképessége jelentősen 7 százalékkal romlott. 30 ország között a 24. helyen állunk a fiatalok kardiovaszkuláris fittségi állapotában.

A felső tagozatosok fittségi állapota romlott a legjobban a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) 2021-es és 2022-es tanévet összegző eredményei szerint. 30 ország közül a 24. helyen állunk a fiatalok kardiovaszkuláris fittségi állapota alapján, csak egyes nyugat-balkáni államok (Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia), Görögország és Lettország teljesít rosszabbul ezen a területen.

És még Novák Katalin köztársasági elnök is azt mondta az újévi köszöntőjében:

Mozogjunk együtt, legyen 2024 a mozgás éve is!

Hozzátette: vegyünk példát a profi sportolókról, és ne csak szurkoljunk, hanem mozduljunk is.