A választási eredmények ismerete óta tudni: nem lesz egyszerű helyzete Karácsony Gergelynek a fővárosi közgyűlésben, bár a politikus megőrizte főpolgármesteri székét, a városvezető testülete végletekig megosztott lesz.

A 33 fős testületben:

Az még a jövő kérdése, hogy Karácsony Gergely a pártok által megszerzett mandátumok alapján milyen szövetségeket tud kötni, a főpolgármester-jelöltek kampányban meghirdetett elképzelései azonban nem állnak olyan távol egymástól, ahogy az a heves szóváltásokból eddig kitűnt

–írja az Index, amely ennek járt utána, hogy egyes szakpolitikai kérdésekben mit képviselnek a pártok, ilyenek a:

A kampányban a kormánypártok jelöltje, Szentkirályi Alexandra csupán hét pontot hirdetett meg. Vitézy Dávid ugyanakkor 164 oldalas „álláspályázatot” nyújtott be, Karácsony Gergely pedig írt egy komplett könyvet az elképzeléseiről. 

Abban majdnem az összes mandátumot szerző párt és pártszövetség egyetértett, hogy a közösségi közlekedés fejlesztésére szükség van. Abban van csak különbség, hogy ki hogyan képzeli el ennek megvalósítását.

Karácsony Gergely, és így a Párbeszéd–DK–MSZP-koalíció ebben a témában társa találhat az LMP-ben és Vitézy Dávidban, együtt viszont csak tíz szavazattal bírnak, szerencséjükre a Tisza Pártnak is hasonló elképzelései vannak: a Tisza tíz szavazatát is hozzá lehet számolni a két főpolgármester-jelölt pártjai mellé. A három frakció húsz szavazata pedig bőven elegendő lenne ahhoz, hogy döntsenek a fejlesztéssel kapcsolatos kérdésekben.

Velük szemben állna az MKKP és a Fidesz-KDNP 13 szavazata. Bár mind a két párt szeretne változtatni a budapesti közlekedésen, nem úgy, ahogy azt fenti pártok elképzelik.

Szinte senki nem tagadja, hogy a legtöbb európai nagyvároshoz hasonlóan Budapesten is lakhatási válság van.

Ennek a problémának a megoldására Karácsony Gergely az elmúlt 30 év legnagyobb, legátfogóbb lakhatási programját ígérte lakbértámogatással, önkormányzati bérlakások felújításával és a városban megtalálható, üresen álló lakások bevonásával, valamint a lakásrezsiprogram bővítésével. 

Hasonlóan gondolkodik Vitézy Dávid is, aki lakásszövetkezetekkel, szolgálatilakás-programmal, kollégiumbővítéssel, valamint panelprogrammal és a társasházak támogatásával egészíti ki a főpolgármester gondolatait.

Hozzájuk e területen is csatlakozhat a Tisza Párt, Magyar Péter tervei szerint bérlakásépítési-program indításával lehetne reagálni a lakhatási válságra. 

A Fidesz-KDNP és az MKKP-frakció azonban másra helyezi a hangsúlyt.