Senyei György Barna, az OBH elnöke a Fővárosi Törvényszék összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón azt mondta, a Fővárosi Törvényszék jelentős eredményt mutathat fel az intézkedés keretében, itt ugyanis mintegy 40 százalékkal csökkent a két éven túli perek száma.

Senyei megjegyezte, hogy tavaly csaknem 1,2 millió ügy érkezett be országosan a bíróságokra, ebből 332 ezer, azaz az ügyek 28,3 százaléka, a Fővárosi Törvényszékre, ahogy a bírósági ügyek 33 százaléka is itt folyt.

Mindez azt mutatja az elnök szerint, hogy a Fővárosi Törvényszékre érkező ügyek száma 2022-höz képest 4,1 százalékkal emelkedett.

Senyei kitért arra is, hogy egyre több ítélet emelkedett jogerőre első fokon az elmúlt időszakban, ami azt mutatja, hogy egyre nagyobb arányban fogadják el a bírósági döntést a jogkeresők.

Az OBH elnöke problémának nevezte meg az igazságügyi alkalmazotti munkatársak elvándorlását is. Mint mondta, nem csak a Fővárosi Törvényszéken, de az ország összes bíróságán gondot jelent, melynek szerinte egyértelműen anyagi jellegű okai vannak. Kiemelte, hogy a jegyzőhiány miatt veszélybe kerülhet a bíróságok működése.

Tatár-Kis Péter, a Fővárosi Törvényszék elnöke szerint 2023-ban 194 443 ügy érkezett a bíróságra, amelyben 11 ezer ügy volt peres. A nemperes ügyek száma több mint 5 százalékkal emelkedett, összesen 183 439 volt belőle tavaly.

Hozzátette, érhetően csökkent azoknak az ügyeknek a száma darabban és százalékos arányban is, amelyek időtartama meghaladja a két- illetve öt évet.

Így nyomozták le tavaly a magyarokat

A Fővárosi Törvényszék tavaly 133 alkalommal engedélyezett nemzetbiztonsági feladatok ellátása során végzett titkos információgyűjtést. Ennél azonban jóval több embert is megfigyelhettek titkosszolgálati eszközökkel, egy engedély ugyanis jellemzően több emberre vonatkozik.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→