A Fővárosi Vízművek sorra küldözgeti a tájékoztatóját arról, hogy nemsokára lejár a vízórák, pontosabban a lakás-mellékvízmérők érvényessége, így azokat cserélniük kell bizonyos ügyfeleinek

Mivel a problémakör rengeteg Budapesten élő fogyasztót, illetve néhány Pest vármegyeit ugyancsak érint, gyaníthatóan ez a procedúra összességében komoly idő- és pénzbeli ráfordítást eredményezhet.

Ám az ivóvízfogyasztás mérését övező teendőket nem ilyen egyszerű szavakban önteni – vagyis bizonyos esetekben egy sor lépés szükségeltetik a siker érdekében, de mindez nem olyan komplikált, mint amilyennek látszik.

A vízművek frissen kiadott tájékoztatása szerint „a mellékvízmérők cseréjére a mérők meghibásodása vagy hitelességének lejárta esetén van szükség”. A mérést pedig kizárólag hiteles mérőeszközzel lehet végezni, hiteles mellékvízmérő által.

A jelenleg érvényben levő jogszabályok értelmében a lakás-mellékvízmérők hitelességi ideje 8 év 

– közölte a szolgáltató.

Megjegyezték, a nyolcadik évben elvégzett mérőcsere időpontja nem befolyásolja a mérő hitelességét, így azt javasolják, hogy senki ne várja meg az év végét a mérőcserével. Kockázatos lehet a halogatás, ugyanis ha a hitelesség lejárati évében a mérőcsere és az üzembe helyezés nem valósul meg, a mellékszolgáltatási szerződés megszűnik adott év december 31-ével.

A vízfogyasztásra alkalmas mérő cseréjét elvégezheti:

  1. egyrészt a Fővárosi Vízművek szerződött partnerei, akik egy kiszállással elvégezhetik a cserét és az üzembe helyezést is; 
  2. másrészt maga a felhasználó, vagy az általa megbízott független vállalkozó.

Hogyan zajlik a vízóracsere menete?

Az első lehetőség kapcsán kifejtik, partnereik a teljes lakás-mellékmérő cseréjének folyamatát elintézik, ehhez az érintett lakó az alábbi tennivalókra számíthat: 

  • időpontot kell egyeztetnie a partnerükkel,
  • biztosítania kell az egyeztetett időpontban a mérőhöz való bejutást,
  • meg kell adni a számlázásban lévő lakásbeli mellékmérők készülékhely azonosítóját és gyári számát, mely egy vízdíjszámláról leolvasható,
  • a mérőcserét követően a mobilapplikációba rögzített adatokat ellenőriznie kell, és aláírásával el kell fogadnia.

Elárulták, szerződött partnereik elérhetősége a honlapjukon elérhető, továbbá jelezték: 

a mérőcserét követően társaságuk felé 3 857 forintos adminisztrációs díjat kell fizetni, 

és ezt a Fővárosi Vízművek Zrt. vagy megbízottja számlázza ki.

A hideg idő miatt elfagyott vízóra a Debreceni Vízmű Zrt. egyik telephelyén 2019. január 9-én.
A hideg idő miatt elfagyott vízóra a Debreceni Vízmű Zrt. egyik telephelyén.
Kép: MTVA Sajtóadatbank/MTI, Czeglédi Zsolt

A második opció ennél is „kalandosabb”, és akkor érvényes, ha valaki úgy dönt, független vállalkozót bíz meg.

  1. Első lépés, ez esetben a mérőcsere dokumentálásához szükséges, honlapjukról letölthető nyomtatványt csak akkor kell beszerezni, ha az illető nem online ügyfélszolgálaton keresztül fogja kérni az üzembe helyezést. Online igénylés esetén a cserét követően, a le- és felszerelt mérő adatainak ismeretében az üzembe helyezés megrendelésekor kell megadni a szükséges adatokat. A dokumentum beszerezhető még a Fővárosi Vízművek ügyfélszolgálati irodáiban, vagy a Díjbeszedő Holding Zrt. kirendeltségein.
  2. Második lépés, hogy időpontot kell egyeztetni saját szerelővel a mérőcserére. 
  3. Harmadik lépés, hogy értesíteni kell a közös képviselőt a mérőcsere időpontjáról, biztosítva számára a helyszíni ellenőrzés lehetőségét. 
  4. Negyedik lépés a biztonsági záróelem (sárga színű, egyedi sorszámmal és szolgáltatói bélyeggel ellátott műanyag gyűrű vagy függő plomba) eltávolítása, mérőcserével és az adatok dokumentálásával együtt. Az eltávolítás előtt a mérőhelyről, a záróelemről, a mérőről fényképes dokumentációt szükséges készíteni, azt 5 évig megőrizni, és az üzembe helyezés során bemutatni. A mérőcsere adatait, a biztonsági záróelem sorszámát és állapotát, a le- és felszerelt mérők gyári számát, állását és a mérőcsere dátumát rögzíteni kell, és fel kell tüntetni az online űrlapon vagy a Mellékvízmérő cseredokumentum nyomtatványon. A leszerelt mérőt és a biztonsági záróelemet meg kell őrizni, üzembe helyezéskor a mérőt be kell mutatni, a biztonsági záróelemet át kell adni munkatársuknak.
  5. Ötödik lépés az időpont-egyeztetés az üzembe helyezésre. Itt a mérőcserét mindig üzembe helyezésnek kell követnie, mely során az üzembe helyező ellenőrzi, hogy a szerelés megfelel-e a honlapon is megtalálható műszaki követelményeknek. Az üzembe helyezést és a biztonsági záróelem felhelyezését külön kell igényelni a vízművektől az online ügyfélszolgálatukon regisztrált felhasználóként a MÉRŐÁLLÁS, MÉRŐCSERE / Lakásmellékmérő csere, üzembe helyezés menüpontban vagy a Vízvonal (06-1-247-7777) telefonszámán. Az időpont egyeztetésekor meg kell adni a mérőcsere dátumát és a leszereléskori mérőállás(oka)t és az új mérők gyári számát. Az üzembe helyezés időpontját az online ügyfélszolgálat felületén kiválaszthatja és lefoglalhatja, vagy telefonon az ügyintézővel egyeztetheti a delikvens.
  6. Hatodik lépés maga az üzembe helyezés, amikor is a leszerelt mérőt, a készített fényképeket be kell mutatni, a záróelemet és a kitöltött, telefonos időpont-egyeztetés esetén az aláírt nyomtatványt át kell adni a Fővárosi Vízművek Zrt. munkatársa részére. Megfelelés esetén az üzembe helyező felhelyezi a biztonsági záróelemet, majd annak számát felvezeti a nyomtatványra. Ha a mellékvízmérők beépítése nem felel meg az elvárásoknak (műszaki irányelveknek), akkor az üzembe helyezés sikertelen lesz – hívták fel a figyelmet. 
Társasházak, lakóközösségek esetében lehetőség van csoportos megrendelésre is, melynek feltétele az egy időben történő üzembe helyezés előre megadott címlista alapján 

– hívta fel a figyelmet a társaság, kifejtve részletesen ennek menetét is.

Összefoglalva, látható, hogy a kérdéses ügy mindenképp jár valamennyi bonyodalommal: előbbi, a Fővárosi Vízművek szerződött partnerei útján végzett esetben kevesebb nyűggel és meghatározott költségvonzattal; míg utóbbinál, más vállalkozóval intézve már több lépést kell végigzongorázni.

Készítettek egy felhasználóbarát folyamatábrát is, melyen lépésről lépésre bemutatják a vízóracsere menetét.

Mennyibe kerül a csere egy háztartásnak?

Ha cserére van szükség, lakásonként – utólag – a következő díjakat szabják ki: 

  • minden hétköznap 15 óráig: 20 130 forint
  • hétköznap délután 15-19 óra között: 24 305 forint
  • szombaton 15 óráig: 25 300 forint

Ha az ügyfélnek felróható okból sikertelen az üzembe helyezés, akkor az alábbi módon számlázzák ki a meghiúsult üzembe helyezési díjat:

  • hétköznaponként 15 óráig: 12 226 forint
  • hétköznap délután 15-19 óra között: 14 893 forint
  • szombaton 15 óráig: 15 639 forint

Figyelmeztetnek arra is, hogy az üzembe helyezés során a mérő előtti kötésre felhelyezett biztonsági záróelem sértetlen megőrzéséért és védelméért a felhasználó felel. S ha ez a záróelem megsérül vagy elvész, a felhasználó köteles annak pótlását társaságuktól haladéktalanul megrendelni, valamint pótlásának költségét fedezni. Ennek telefonon és online ügyfélszolgálatuk segítségével is eleget lehet tenni.

Nem elég a vízdíj, a vízmérő is drága dolog

A vízórák az ingatlanok fontos, mégis gyakran feledésbe vesző műszaki eszközei, jelentőségük van a háztartások vízfogyasztásának nyomon követése szempontjából. Csakhogy a vízórák nyolc évente esedékes időszakos cseréje úgyszintén tízezer forintokban mérhető költségekkel jár.

Hányan érintettek most a mérőcsere ügyében?

Megkerestük a Fővárosi Vízműveket néhány felmerülő kérdésünkkel kapcsolatosan. Az Economx kérdéseit egyenként meg is válaszolták. Azt kérdeztük:

Mi a teendő akkor, ha egy a vízművekkel nem szerződött vállalkozás az érintetteket megtévesztve a társaság partnerének adja ki magát, és azt hirdeti, hogy vízórák cseréjét végzi? Hogyan tudják az efféle csalásokat kivédeni a fogyasztók?

  • Javasoljuk ügyfeleinknek, hogy mielőtt bárki szolgáltatásait lakás-mellékvízmérőjük cseréjéhez elfogadnák, előre tájékozódjanak és ellenőrizzék honlapunkon, valóban egy szerződött partnerünkkel vették-e fel a kapcsolatot. 
  • Hogy biztosak lehessenek benne, valóban annak a cégnek a szerelőjéről van szó, akitől a munkát megrendelték, kérjék a helyszínen lévő vállalkozót, hogy a náluk lévő digitális eszközön mutassák be a társaságunk szerződött partnerségéről szóló digitális igazolványukat.
  • Ha pedig valaki azt gyanítja, hogy egy vállalkozás visszaél a Fővárosi Vízművek nevével, vagyis egy, a társaságunkkal nem szerződött vállalkozás a Fővárosi Vízművek minősített partnereként hirdeti magát, kérjük, jelezze azt ügyfélszolgálatunknak – sorolták.

Összesen hány háztartásra vonatkozik a mostani tájékoztatás, vagyis mennyi lakás-mellékvízmérő hitelesítése jár le a szolgáltatási területükön 2025-ben, vagy a közeljövőben?

  • Szolgáltatási területünkön a 2025. januári adatok alapján több mint 79 ezer fogyasztási hely érintett, ahol összesen körülbelül 147 ezer lakás-mellékvízmérő hitelessége jár le ez év december 31-ig. A két szám közti különbség abból ered, hogy egy-egy lakásban több mellékmérő is előfordulhat – írták.

Melyik budapesti kerület (vagy város) érintett ebben a legnagyobb mértékben?

  • A legtöbb háztartás (kb. 9700) a XIII. kerületben érintett ebben az évben. A XIV. kerületben is majdnem eléri a 7000-et a cserélendő mérővel rendelkező fogyasztási helyeknek a száma. A harmadik leginkább érintett kerület/település pedig a XI. kerület (kb. 6300 lakás) – ismertette érdeklődésünkre a Fővárosi Vízművek.