A friss diplomások mintegy 6 százaléka dolgozik külföldön – derül ki az Oktatási Hivatal (OH) 2023-as kutatásából.
A képzési területeket tekintve a külföldi munkavégzés az átlagnál gyakoribb az agrár (10,7 százalék), a természettudományi és művészeti területen (10-10 százalék) végzettek körében.
A végzettek nem túl elégedettek a hazai felsőoktatás nemzetközi munkaerőpiacra való felkészítő szerepével.
A megkérdezettek 56 százaléka szerint a felsőoktatási tanulmányok inkább nem vagy egyáltalán nem készítenek fel készít fel a külföldi munkaerőpiaci érvényesülésre.
Miközben a 2018-ban végzettek 44,8 százaléka, a 2022-ben pedig már az 50,2 százaléka azt jelezte, inkább igen, vagy biztosan másik országba költözne egy jobb munkahely reményében.
A magyarországi egyetemi hallgatók háromnegyede már dolgozik – derül ki a Népszava által ismertetett kutatásból.
A friss diplomások 78 százaléka már egyetemi tanulmányai alatt is dolgozott legalább a felsőfokú képzés egyes szakaszaiban.
Az eredmények szerint a párhuzamosan folytatott tanulási és munkavégzési tevékenység főként a nem nappali munkarendben (esti, levelező, távoktatás) tanulókat jellemzi, náluk 94,5 százalék volt azoknak az aránya, akik egyetem mellett is dolgoztak.
A nappali tagozatos tanulók nagy aránya, 72 százaléka is vállalt már bevételszerző tevékenységet: közel háromnegyedüknek dolgoznia is kellett az tanulmányai alatt.