A több jogszabályt is módosító javaslat szerint a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményeknél nem lenne elévülés, azokat is büntetnék, akik tudnak a bántalmazásról, de nem szólnak. Szigorítanák a gyerektáboroztatás feltételeit és feketelistára tennének pornográf internetes oldalakat - egyebek mellett ez is szerepel a kormány képviselői által benyújtott gyermekvédelmi törvénycsomagban..
Az Országgyűlés 2021. június 15-én fogadta el gyermekvédelmi törvényt. A múlt héten benyújtott módosítások ezt a törvényt szigorítanák tovább.
A benyújtott törvényjavaslat két részből áll: egy rövidebb, 11 oldalas és egy hosszabb, 64 oldalas csomagból. A kormány a törvényjavaslat indoklása szerint abból indult ki, hogy ugyanolyan hátrányt kell okozni azoknak, akik a gyerekek sérelmére követnek el szexuális bűncselekményt, mint amit a szenvedést átélt gyerekeknek okoztak.
A javaslat szerint a jövőben a gyerekek sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények
- nem évülnének el,
- az elkövetői örökre büntetett előéletűek maradnának, és soha nem kaphatnának erkölcsi bizonyítványt,
- elkövetői még jó magaviselet esetén sem kaphatnának feltételest szabadlábra bocsájtást, tehát nem szabadulhatnának előbb a börtönből,
- az ilyen bűncselekmények elkövetőit kizárnák a reintegrációs őrizetből,
- ezek emberek nem kaphatnak kegyelmet,
- azok a magyarok is bekerülnének a nyilvános pedofil-adatbázisba, akik külföldön követnek el gyerekek sérelmére szexuális bűncselekményt,
- nem lehetne a gyerek gyámja az, akinek kiválasztása ellen a tizennegyedik életévét betöltött gyerek alapos okból, kifejezetten tiltakozik,
- nem csak azokat büntetnék szigorúbban, akik ártanak a gyerekeknek, hanem azokat is, akiknek tudomása van egy bántalmazásról, de erről nem szólnak. A jogszabály szerint akár két év börtönt is kaphatnának azok a gyerekekkel foglalkozó szakemberek, akik nem jelzik, ha a gyerek veszélyeztetett helyzetben van.
Szigorúbban ellenőriznék a gyermekvédelmi intézmények vezetőit és a szakmában dolgozókat. Pszichológiai alkalmassági vizsgálatnak vetnék alá őket, és ellenőriznék a „kifogástalan életvitelüket”.
A pszichológiai alkalmassági vizsgálatot a belügyminiszter által jóváhagyott szakmai protokoll alapján végeznék az állami, nem állami (civil) és egyházi fenntartású gyermekvédelmi intézményeknél.
Nemcsak az új vezetőket, hanem a korábbi intézményvezetőket és -helyetteseket is vizsgálnák. A vizsgálatokat kétévente megismételnék - írja a Telex.hu.
A minősítést pszichológus végezné személyiségtesztek, intelligenciatesztek, figyelemvizsgálatok, kompetenciavizsgálatok, ezek kombinációi, valamint egyéb kiegészítő vizsgálatok alapján. Rétvári Bence államtitkár szerint a vizsgálatokon néznék
- az általános pszichés állapotot,
- az érzelmi-indulati kontrollt,
- a pszichés terhelhetőséget,
- stresszel való megküzdési képességet,
- a felősségtudatot,
- a kóros függőségeket (játékszenvedély, alkohol-, drogfüggőség),
- öngyilkosságra való hajlamot,
- szexuális devianciát.
A dolgozók kifogástalan életvitelét évente legfeljebb egyszer lehetne ellenőrizni. Soron kívüli ellenőrzésre is lenne lehetőség, de csak abban az esetben, ha a munkáltató alapos okkal feltételezi, hogy kifogásolható a munkavállaló életvitele.
A javaslat alapján a munkavállalóknak egy adatlapot kellene majd kitölteniük, ahol például rákérdeznének arra,
- van-e hatósági bizonyítványuk,
- kitüntetésük,
- folyamatban lévő fegyelmi eljárásuk,
- milyen gazdasági érdekeltségük van
- és mennyi a jövedelmük,
- mi a szabadidős tevékenységük, például a sport vagy kulturális érdeklődésük, a hobbijuk,
- milyen szórakozóhelyeket látogatnak rendszeresen, megjelölve, hogy milyen gyakran jár oda a munkavállaló.
A kifogástalan életvitelt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) ellenőrizné.
Ez a rendőrségi szerv belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat lát el, megbízhatósági vizsgálatokat végez. Aki nem felel meg a pszichológiai alkalmassági vizsgálaton vagy kifogást találnak az életvitelében, annak megszüntethetik a jogviszonyát és végkielégítést sem kaphat.
Ahogy arról az Economx.hu is beszámolt: tovább szigorítanák a gyerektáboroztatás feltételeit.