A helyszíni bírság kilátásba helyezésének célja az eljárás gyorsítása, de az is igaz, hogy a szabályszegés elismerése esetén a bírság mértéke alacsonyabb lehet, mintha elindulna szabálysértési eljárás.
Ha valaki azonban biztos benne, nem követett el szabályszegést, nem érdemes elfogadnia a bírságot
- írja a Dívány szakértőre hivatkozva.
A bírság elutasítása esetén az eljáró hatósági személy feljelentést tesz az intézkedés során készített feljegyzés, jegyzőkönyv alapján, az érintettnek joga van helyszínen tájékoztatást kérni:
- miért vontak eljárás alá,
- mi történik a bírság elutasítása esetén,
- illetve mivel jár a feljelentés.
Nem szabad megijedni, de érdemes alaposan mérlegelni a helyzetet, mert
ha valaki úgy dönt, hogy nem fogadja el a helyszíni bírságot, ám az eljárás során mégis bebizonyosodik, hogy valóban hibázott, kénytelen lesz mélyebben a zsebébe nyúlni.
A fizetendő összeg, amely a szabálysértés típusától is függ, a duplája a helyszínen kiszabható bírság mértékéhez képest: azaz 6500 és 200 ezer forint között változhat. Ha az eljárás során megállapítják a vétkességet, a felelősség utólagos vitatása nehézkes lehet.
Az augusztusi bírságemelkedés miatt a kiszabható bírságok 6500 és 60 ezer forint között mozognak, súlyosabb esetekben pedig akár 90 ezer forintra is nőhetnek.
- A bírságot nemcsak a rendőrök,
- hanem közlekedési hatóságok
- és közterület-felügyelők is kiszabhatják.
Az eljárás során érdemes mérlegelni a konkrét eset körülményeit.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!