Bár a szelektív hulladékgyűjtés egyre szélesebb rétegek számára válik mindennapos alapvetéssé, mégis a társadalom jelentékeny része jó eséllyel nem tudja, hogy a szelektív hulladékgyűjtőbe nem minden műanyagfajta dobható. Ebben a szorító kérdésben
az adott műanyagon fellelhető jelzések, számozások tudnak elkalauzolni.
A környezettudatosság jegyében élve fontos tudni, hogy melyik mit is jelent. A Femina összesítése szerint a műanyag csomagolásokon található szám azt mutatja, miféle műanyagról van szó.
Kapcsolódó
A leggyakoribb műanyagok tehát az alábbiak lehetnek:
- Polietilén (PE 1, 2, 4): Ezek a legtöbbször használt műanyagok, mind újrahasznosítható. Ilyenek a legtöbb háztartásban előforduló flakonok, mint amilyen a mosószer, a sampon, vagy egyéb tisztító és kozmetikai szerek flakonjai, valamint az üdítős PET-palackok is.
- Polipropilén (PP-5): Ezzel a műanyagtípussal is mindennap találkozhatunk, amikor tejet, joghurtot vásárolunk, vagy olyan élelmiszereket, mint a majonéz, vagy a margarin. Ezek csomagolása is beledobható a szelektív kukába, mivel a polipropilén is újrahasznosítható.
- Polivinil-klorid (V-3): Ez közismertebb nevén ez a PVC, és leginkább a padlók burkolására használják. Ám ez a műanyag nem újrahasznosítható, ezért soha nem szabad a szelektívbe száműzni.
- Polisztirol (PS-6): Az, aki ételrendelő típus, általában ebből az anyagból használt dobozokban kapja meg az ételt. Ezt a jellemzően fehér színű, egyszerű dobozt sokan a szelektív kukába dobják, noha ez abszolút nem oda való. Nagyon nehezen újrahasznosítható, ezért a hatályos törvények értelmében tilos a szelektív szemétbe tenni.
Arra is kitérnek, hogy akadnak olyan egyéb műanyagok is, amelyek sehova sem sorolhatók. Klasszikusan a CD-tartók tartoznak ide, azonban
ezeket sem szabad a szelektív gyűjtőbe tenni, mert nem újrahasznosíthatók.
A Fővárosi Közterület-fenntartó, röviden FKF Nonprofit Zrt. egy tájékoztató ábra segítségével tesz pontot a kérdéskör végére. Ebből ugyanis kiderül, milyen csomagolást lehet vagy épp nem ajánlatos a műanyag szelektív tartályába dobni. Ami még nem javallott, az a nejlonharisnya, a hungarocell és egyéb műanyagok, és természetesen a zsíros műanyagokat és az élelmiszereket, a papírt vagy az üveget sem szabad a műanyag szelektív szemét közé helyezni. Az FKF honlapján arra is figyelmeztetnek,
a környezetbe jutó műanyagok lebomlása évszázadokig tart,
és e lassú folyamat során a belőlük kikerülő mérgező anyagok környezetszennyezést okoznak.
Óriási a pazarlás, százmilliók landolnak a szemétben
Tavaly is több mint 338,2 tonna gyógyszerhulladékot dobott ki a lakosság vagy azért, mert lejárt a szavatossága a készítménynek vagy azért, mert nem használta fel, közölte a hulladék gyűjtését végző Recyclomed Nonprofit Kft. lapunkkal. Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!