A nyári időszakban jelentősen megnő azon állampolgároknak a száma, akik a nyaralásuk miatt próbálnak meg ügyet intézni, akár az utolsó pillanatban is, őket azonban érheti néhány kellemetlen meglepetés.
2023-ban fogadták el az igazgatási szünetről szóló törvényt, amely arról rendelkezik, hogy a kormány rendeletében nyári, illetve téli igazgatási szünetet rendelhet el a bíróságok ítélkezési szünetéhez hasonlóan. A törvény szerint ezt a rendeletet a tárgyévet megelőző év december 15-ig ki kell hirdetni.
Tavaly december 6-án jelent meg a Magyar Közlönyben Orbán Viktor rendelete, amely alapján a téli igazgatási szünet 2024. december 30. napjától 2025. január 1. napjáig tart, így három napra áll le a közigazgatás.
Nyári igazgatási szünet elrendeléséről nem hozott döntést a kormány.
A törvény szövege szerint a kormányzati igazgatási szerv az igazgatási szünet időtartama alatt nem látja el a feladatait, és az ügyfélfogadás sem működik. A kormányzati igazgatási szervet vezető, irányító, illetve felügyelő miniszter azonban elrendelheti az általa vezetett, irányított vagy felügyelt kormányzati igazgatási szerv igazgatási szünet alatti működését, és meghatározhatja az ügyfélfogadás rendjét.
A törvény arról is rendelkezik, hogy a szünet időtartama alatt nem kell biztosítani, hogy az elektronikus ügyintézésben a hivatali tárhelyre érkezett üzeneteket minden munkanapon átvegyék.
Az önkormányzatok esetében a kormányrendeletben meghatározott időszakra igazgatási szünetet rendelhet el:
- a települési önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közös önkormányzati hivatala és a közterület-felügyelet esetében a települési önkormányzat képviselő-testülete,
- a főpolgármesteri hivatal esetében a fővárosi közgyűlés,
- a vármegyei önkormányzati hivatal esetében a vármegyei közgyűlés.
Az igazgatási szünet elrendeléséről szóló határozatot a tárgyév márciusának 1. napjáig a helyben szokásos módon közzé kell tenni.
Az igazgatási szünet elrendelése esetén annak időtartama nem számít bele az igazgatási szünettel érintett polgármester, főpolgármester, vármegyei közgyűlés elnöke, jegyző, közterület-felügyelet, polgármesteri hivatal és közös önkormányzati hivatal ügyintézője hatáskörébe tartozó államigazgatási ügyek és az önkormányzati hatósági ügyek intézésének határidejébe sem.
Leállás az önkormányzatoknál
Több önkormányzat is elrendelt nyári igazgatási szünetet, ennek ideje és módja azonban kerületenként, illetve településenként is eltérő lehet.
A XIX. kerületben például 2024. július 22-től augusztus 25-ig tart a nyári igazgatási szünet a Polgármesteri Hivatalban. Ezen időszakban a pénteki napokon szünetel az ügyfélfogadás.
A VII. kerületben a polgármesteri hivatal 2024. július 29. és augusztus 9. között tart zárva, az igazgatási szünetben általános ügyfélfogadás nincs.
A szentendrei képviselőtestület az önkormányzati hivatalnál 2024. augusztus 5. és augusztus 16. között rendelt el igazgatási szünetet, ezen időszak alatt a hivatalban az ügyfélfogadás szünetel. Az igazgatási szünet ideje alatt a Városi Ügyfélszolgálat munkatársaihoz fordulhatnak az állampolgárok.
A kormányzati szerveknél nincs fennakadás
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium az Economx megkeresésére arról írt, hogy
a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok kormányablakaiban, illetve egyéb ügyfélszolgálatain – hasonlóan a korábbi évekhez – idén sincs nyári igazgatási szünet, így az ügyfelek a megszokott ügyfélfogadási rend szerint intézhetik ügyeiket.
Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy készülnek-e külön intézkedésekkel a nyaralásra készülő magyarok ügyintézésének felgyorsítására úgy válaszoltak, hogy a tapasztalatok alapján a nyári időszakban a kormányablakokat ugyan valóban magasabb számú ügyfél keresi fel, az ügyfélszolgálatok kapacitása megfelelő, az adatok alapján átlagosan kevesebb mint fél óra telik el a sorszámhúzás és az ügyintézés sikeres befejezése között.
A sok nyaraló által keresett Európai Egészségbiztosítási Kártya kapcsán arról tájékoztattak,
hogy az személyesen igényelhető az ország bármelyik kormányablakában, ahol a kártya kiállítása azonnal megtörténik és az ügyfél kézhez kapja azt. Ugyanígy azonnal elkészül a kártya kormányhivatalok egészségbiztosítási ügyfélszolgálatain is.
Ezen kívül az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiállítása iránt igény postai úton vagy akár online, a www.magyarorszag.hu weboldalon is benyújtható, ezekben az esetekben az elkészült kártyát postai úton kézbesítik, így érdemes több héttel az utazás időpontja előtt elindítani az igénylést, hogy biztosan megérkezzen a kártya az utazás előtt.
A minisztérium közlése szerint útlevél igénylés esetén rendes eljárásban 8 napon belül állítják ki az okmányt, de lehetőség van az útlevél soron kívüli (5 napon belüli kiállítás), sürgősségi (3 napon belüli kiállítás), azonnali (24 órán belüli kiállítás) eljárásban történő igénylésére is. Az állandó személyazonosító igazolvány kiállítására általános esetben a kérelem benyújtásától számított 8 napon belül kerül sor.
Vannak azonban olyan hivatalok, ahol rendkívüli nyitvatartással várják az ügyet intéző állampolgárokat: a Pest Vármegyei Kormányhivatal például azt közölte, hogy augusztus 3-án szombaton a vármegyében – a péceli kormányablak kivételével – mind a 32 kormányablak és kormányhivatali ügyfélszolgálat egységesen, 8 és 14 óra között tart nyitva.