A 2018. július 01-jétől hatályos, a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) az ügyészségi nyomozás kizárólagos hatáskörébe tartozó bűncselekmények meghatározásával széles körben ró feladatokat a nyomozó ügyészségekre – mondta el az Economx megkeresésére a Legfőbb Ügyészség szóvivője.
Fazekas Géza hangsúlyozta, a jelenleg hatályos Be. előtti eljárási törvények is szabályozták a kizárólagos ügyészi nyomozás rendszerét, így az már hosszabb múltra tekint vissza. A novemberi változásoknak köszönhetően jelenleg hat regionális nyomozó ügyészségi szervezet létezik.
Az alapvető különbség a nyomozó ügyészi és az általános ügyészi feladatok ellátó ügyész munkája között, hogy az előbbi végzi az úgynevezett rendőri munkát is, tehát nyomoz, míg utóbbi felügyeli a rendőrök által végzett nyomozást.
A nyomozást követően a vádemeléssel és a vádképviselettel kapcsolatos ügyészi feladatok már megegyeznek.
Ezekben az ügyekben nyomoznak az ügyészek
A nyomozó ügyészségek hatáskörébe tartozik többek között – a teljesség igénye nélkül – a hivatali korrupciós bűncselekmények, a mentelmi joggal érintett személyek (például országgyűlési képviselők, nemzetközi jogon alapuló mentességet élvező személyek, bírák, ügyészek) által és a működésükkel kapcsolatban ellenük elkövetett bűncselekmények.
A bíró, az ügyész és a rendőrség tagjai ellen elkövetett kiemelt súlyú bűncselekmények, a katonai büntetőeljárásra tartozó bűncselekmények nyomozása is ügyészségi hatáskörbe tartozik.
De a katonák által, illetve a rendőrök, az Országgyűlési Őrség, a büntetés-végrehajtási szervezet és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai által szolgálatban, illetve azzal összefüggésben elkövetett cselekményekre is vonatkozik a hatáskör.
Sőt, a nyomozó ügyészségek végzik a nemzetközi jog alapján el nem évülő bűncselekmények nyomozását is – emelte ki Fazekas Géza az Economx számára.
Számszeríj és fenyegetés
Az Economx a múlt hónapban írta meg, hogy rendőrt, ügyészt és bírót is meg akart ölni egy ötvenes éveiben járó nő. A megalapozott gyanú szerint a gyanúsított 2023. augusztus második felében két beadványt is küldött az ügyészség több szervezeti egysége, valamint a Nemzeti Védelmi Szolgálat elektronikus levelezési címére, amelyekben közölte, hogy 12-13 személyt készül megölni.
A gyanúsított által megfenyegetett hivatalos személyek között voltak ügyészek, rendőrök, a gondnokság alá helyezése iránt folyamatban lévő polgári peres eljárásban eljáró bíró, továbbá egy járási hivatal korábbi vezetője.
A fenti személyek megölésére irányuló szándékával a nő később sem hagyott fel, a különböző hatóságoknak megküldött további beadványaiban megismételte fenyegetéseit. A nő ingatlanában végzett kutatás során a hatóságok lefoglaltak egy számszeríjat, két reflexíjat és számos különböző hosszúságú fémheggyel rendelkező fa, illetve alumínium nyílvesszőt.
Az adatok arról árulkodnak, hogy évről évre több feljelentés érkezik. 2020-ban közel négyezer, egészen pontosan 3932 feljelentés érkezett. 1923 ügyben indult nyomozás.
Tavalyelőtt már 4427 feljelentés érkezett, 2136 ügyben indult nyomozás.
2022-ben már 4728 feljelentés érkezett.
Más területeken is aktív az ügyészség
Úgy tudjuk, az ügyészség 2022-ben is jelentős számban, 150 esetben látott lehetőséget úgynevezett perelhárító ügyészi felhívás alkalmazására a fogyasztók védelme érdekében.
A perelhárító felhívásokat 95 százalékot meghaladó hányada webáruházat működtető vállalkozással szemben nyújtották be, illetve 80 esetben közvetlenül a fogyasztóvédelmi hatóságok eljárását kezdeményezték
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!