A karácsonyi időszak az ajándékozás és a vásárlás öröméről szól, azonban számítani kell rá, hogy ilyenkor a csalók is aktívabbak. Az ünnepi időszak már együtt jár a kapkodással, ám ezáltal az ember sokkal kevésbé figyel a biztonságra. Ezért kiemelten fontos a tudatos bankkártya használat és a potenciális veszélyek időben történő felismerése – olvasható a K&H sajtóközleményében. 

A csalások azonban elkerülhetőek a legtöbb esetben, mutatjuk is hogyan:

Az érintésmentes fizetésnek számos előnye van, kezdve azzal, hogy nemcsak kényelmes, de biztonságos is. Kevesebb egyrészt a fizikai érintkezés is, hiszen az érintésmentes technológia használatakor nem kell átadni a bankkártyát, így kisebb a kártyaadatok ellopásának esélye. Kisebb értékű tranzakcióknál kényelmes lehet, hogy nem szükséges a PIN-kód megadása. Ezenfelül fontos megemlíteni, hogy a tranzakciók során egyedi titkosítás történik, ami megnehezíti a csalók számára az adatlopást. 

Az okos kártyahasználat kulcsa a tudatosság és a megfelelő előkészületek. Az ünnepi időszakban érdemes alacsonyabb napi költési limitet beállítani a kártyára, így még ha próbálkoznak is a csalók, korlátozott összeget érhetnek csak el. Az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a tranzakciókat, figyeljük a mobilbanki értesítéseket és gyakran nézzük a számlatörténetet. Ha gyanús tranzakciót észlelünk, azonnal értesítsük a bankot. Biztonsági szempontból a digitális pénztárcák nagyobb védelmet nyújtanak, mert az Apple Pay vagy Google Pay használatával extra védelmet kapunk, mivel ezek a rendszerek nem a valódi bankkártya-adatokat, hanem egyedi azonosítókat használnak.

Sokat tehetünk pénzünk biztonságos használatáért, ha soha nem adjuk meg banki adatainkat nyilvános Wi-Fi-hálózaton keresztül, mert ezen keresztül könnyen hozzáférhetőek adataink. Használjuk a jelszóval védett nyilvános hálózatokat vagy a saját mobil internetünket ilyen esetekben.

A bank ügyfelei azonnali push értesítéseket kapnak minden kártyás tranzakcióról, így azonnal észlelni lehet a gyanús tevékenységeket. Amennyiben valaki elveszíti bankkártyáját vagy gyanús tranzakciót észlel, a mobilalkalmazáson keresztül azonnal zárolhatja a kártyát. Az alkalmazásban testreszabhatóak a kártyahasználati beállítások, például online vásárlások engedélyezése vagy tiltása, limit beállítások módosítása.
 
Az ünnepi időszakban az adathalászok célja, hogy megtévesszék a vásárlókat hamis üzenetekkel, visszautasíthatatlannak tűnő, rendkívül jó ajánlatokkal. Így például hamis nyereményjátékokkal igyekeznek átverni a gyanútlan olvasókat: egy üzenetben arról értesítenek, hogy nyert egy ajándékot (egy csúcskategóriás telefont például), de a „kiszállítás" előtt meg kell adnia a bankkártyaadatokat.

Mindig ellenőrizni kell, hogy valóban megvásároltuk-e korábban az adott terméket vagy szolgáltatást, és azt is, hogy milyen email-címről érkezik az üzenet. Amennyiben például az email-cím gyanús, túl bonyolult, nem utal az adott cég nevére, egy ismert cég neve hibásan, helytelenül van írva, akkor gyanakodni kell, hogy átverésről van szó.

Mindig ellenőrizni kell, hogy a webáruház valódi-e, vagy csak annak tűnik, és valójában csak adatvadászatról van szó. Gyakoriak a banki értesítésnek álcázott e-mailek is, amikben a csalók arra kérnek, hogy frissítsük a banki adatainkat egy gyanús linkre kattintva. Ezért soha nem szabad gyanús linkekre kattintani, ehelyett húzzuk a link fölé az egerünket, és csak nézzük meg az ablakban vagy a böngésző bal alsó sarkában látható hivatkozást, hogy a link egészét ellenőrizni tudjuk.
 
Fontos, hogy soha ne adjuk meg jelszavunkat vagy PIN-kódunkat, hiszen a bankok soha nem kérnek ilyen adatokat e-mailben vagy SMS-ben.

Lehúzások és átverések rontják a karácsonyi vásárok ünnepi hangulatát

Könnyedén pokolivá válhat az ember ünnepi hangulata, ha nem kellően körültekintő. Íme a legveszélyesebb módszerek pénztárcánk megrövidítésére.
Bővebben>>>