Péntektől László András fideszes EP-képviselő kormánybiztosként felel a United States Agency for International Development (USAID) által „magyar jogalanyoknak kifizetett politikai korrupciós források feltárásáért”.
A Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök által jegyezett kormányhatározat szerint László András
csak az elmúlt évekkel kell foglalkoznia, az elmúlt évtizedekkel nem.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett határozat, amelyet a 24.hu ismertet, szerint feladata az lesz, hogy
- a rendelkezésre álló adatok feltárásával, összegyűjtésével, rendszerezésével, és az Amerikai Egyesült Államokban folytatandó helyszíni vizsgálattal
- feltárja az USAID által magyar jogalanyoknak kifizetett források - az elmúlt évek legnagyobb politikai korrupciós botrányának - részleteit.
- Ezzel összefüggésben személyektől, szervezetektől - személyes adatnak nem minősülő - adatokat, információkat kérhet,
- a feladatellátásához kapcsolódó dokumentumokba - a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően - betekinthet,
- a kormány irányítása, felügyelete alá tartozó szervek vezetőinek intézkedéseket javasolhat.
Tevékenységét Orbán Viktor miniszterelnök Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter útján irányítja, a tárcánál egy 8 fős titkárság segíti munkáját.
A Hivatalos Értesítőből pedig az derül ki, hogy
Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter március 2-ától Ballester-Bólya Boglárkát az EU „szuverenista reformfolyamatának előmozdítása és ezzel összefüggésben a társadalmi szervezetekkel való kapcsolattartás érdekében” miniszteri biztossá nevezte ki.
Helyettes államtitkári fizetéséért márciustól ő gondoskodik a szuverenista reformfolyamat szakmai koncepciójának előkészítéséről, különös tekintettel a tagállami mozgástér hosszú távú megőrzésére, a cselekvőképesség fokozottabb érvényesülésére. Ballester-Bólya Boglárka korábban a magyar uniós elnökség előkészítését készítette elő biztosként.
Titkárság segíti abban, hogy javaslatokat dolgozzon ki a tagállami hatáskörök védelmére, a nemzeti önrendelkezés, a szubszidiaritás elvének érvényre juttatására, az intézményi egyensúly és az intézményi működés vizsgálatára, az uniós jogalkotás és intézményi reformok kedvező előmozdítására. Ballester-Bólya Boglárka kapcsolatot tart az uniós intézményekkel, tagállami kormányzati, szakpolitikai szereplőkkel, az unión kívüli releváns kormányzati és szakpolitikai szereplőkkel, nemzetközi partnerekkel.
- Koordinálja a feladatköréhez kapcsolódó tematikus hazai és nemzetközi szakértői egyeztetéseket, biztosítja
- a stratégiai célok és a nemzeti önrendelkezés érvényesülését, valamint a magyar kormányzati álláspont képviseletét az uniós reformfolyamatokban.
- Bár erre a kormányban külön emberek, szervezetek már vannak, feladatai közé sorolták egy olyan kommunikációs stratégia kidolgozását,
- amely biztosítja a magyar közvélemény és szakmai szereplők tájékozottságát az Európai Unió jövőjét érintő reformokról, elősegítve a széles körű társadalmi és szakmai támogatottságot.
Tevékenységét természetesen Bóka János miniszter irányítja.