Tavaly folytatódott a 2013 óta jellemző tendencia, amely szerint országszerte tovább csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma. A statisztikai hivatal összesítése szerint múlt év júniusának végén 103 ezer kiskereskedelmi üzlet működött, amely 6,4 százalékkal, vagyis 7028 üzlettel kevesebb az egy évvel korábbihoz képest. 

Az adatok azt mutatják, hogy a csökkenés mindegyik üzlettípust jellemezte: tavaly június végén a kiskereskedelmi üzletek 33 százaléka élelmiszer- és élelmiszer jellegű üzlet volt, számuk egy év alatt 4,5 százalékkal kevesebb lett

– szúrta ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikáját a Vg.hu

Az egyéb, nem élelmiszerterméket árusító boltok az összes üzlet 65 százalékát tették ki, amelyekből az egy évvel korábbinál 7,4 százalékkal kevesebb várta a vásárlókat. Az üzemanyagtöltő állomások az összes üzlet 1,9 százalékát jelentették, számuk – 1964 benzinkút – egy év alatt 3,6 százalékkal esett vissza. 

Itt van a legkevesebb kisbolt

Míg 2023 közepén tízezer lakosra már csupán 107 kisbolt jutott, 2015 végén még 136 üzemelt. A kiskereskedelmi üzletekkel legjobban ellátott terület Budapest és Tolna vármegye, a legkevésbé ellátott pedig Fejér és Pest vármegye volt. 

Kiskereskedelmi üzletek száma
Kiskereskedelmi üzletek száma
Kép: KSH

Utóbbiban ennek ellenére országosan a negyedik legnagyobb forgalom jutott egy lakosra. Ezt a fővárosba bevezető, de területileg Pest vármegyéhez tartozó jelentős utak, autópályák mellé települt bevásárlóközpontok kiemelkedő forgalma eredményezte.

Hogy alakult a forgalom?

A kiskereskedelmi üzletek forgalma egyébként az elmúlt egy évben az Európai Unió tagállamainak többségében, így Magyarországon is csökkent. Tavaly az országos kiskereskedelmi üzlethálózat és a csomagküldő kiskereskedelem együttesen 18,4 ezer milliárd forint értékű forgalmat realizált, ami volumenét tekintve 7,9 százalékkal elmaradt az előző évitől.

Az egy kiskereskedelmi egységre vetített forgalom országosan naponta 448 ezer forintos összegét tekintve Pest vármegye emelkedik ki a 618 ezer forintos napi átlagos bolti forgalmával, ugyanakkor Békés vármegyében a mutató értéke ennek mindössze 53 százaléka volt. 

Az idei év eleji adatok bíztatóan alakultak: javuló tendenciát mutattak, 2024. januártól újra nőtt a kiskereskedelmi forgalom éves alapon, a második negyedév tekintetében viszont inkább gyenge kezdést jeleztek az áprilisi kiskereskedelmi adatok.