A jövő héten államtitkári egyeztetésre kerülő gazdasági minisztériumi rendelet több helyen is könnyítene az április 28-tól hatályos jogszabályon. A rendelet legérzékenyebb pontja, hogy a már működő irodáknak a jogszabály szerint legkésőbb ez év október 28-ig be kell mutatniuk az új, várható éves forgalmukhoz kötött biztosítást, illetve bankgaranciát vagy pénzügyi letétet. Eszerint a charterező vagy jövőbeli pénzügyi kötelezettséggel - például egész évre előre lefoglalt szállással - rendelkező irodáknak következő évi várható árbevételük 20 százalékáig, míg amelyek ilyen tevékenységgel nem foglalkoznak, azoknak 12 százalékáig pénzügyi biztosítékot kell nyújta-niuk.
A minisztériumi rendeletetmódosítás lehetővé tenné az irodáknak, hogy a három lehetőséggel - biztosítás, bankgarancia, pénzügyi letét - együtt éljenek. Ez nyilvánvaló könnyítés lenne, hiszen ha egy iroda például nem rendelkezik éves várható forgalma 20 százalékának megfelelő pénzügyi letéttel, a hiányzó összeget biztosítással pótolhatná.
Könnyebbség lenne az irodáknak, hogy a rendeletmódosítás szerint várható forgalmuk számításánál nem kellene bekalkulálniuk a menetrendszerű repülőgépjáratokra eladott jegyekből származó bevételüket, mivel azok nem jelentenek számukra kockázatot. Ugyanakkor viszont a charterjáratok esetében a légitársaságoknak előre ki kellene fizetniük az oda-vissza út árát, így nem állhatna elő az az eset, hogy csőd esetén az utasok nem tudnak hazautazni.
A szövetség szeretné elérni, hogy a charterező cégeknek ne 20, hanem csak várható árbevételük 15 százalékának megfelelő összegre kelljen biztosítást kötniük, illetve bankgaranciát vagy vagyoni biztosítékot felmutatniuk - mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) elnöke. A csökkentés olcsóbbá tenné az irodáknak a biztosítás díját, s a kisebb kockázatot könnyebben be tudnák vállalni a biztosítótársaságok is. A MUISZ elnöke elmondta, hogy az előzetes információk szerint tagjaik közül öt-hat nagy iroda nem tud biztosítást kötni, mivel a biztosítója a megnövekedett kockázatra nem talál a kockázatot, illetve annak egy részét átvállaló viszontbiztosítót. Ennek eredménye az lehet, hogy ha nem változnak a szabályok, lesz olyan iroda, amely a határidő lejártával önhibáján kívül kénytelen lesz bezárni - mondta a MUISZ elnöke.
A szövetség azt is szeretné elérni, hogy a most hatályos szabályozással ellentétben ne egy évre, hanem csak egy fél évre előre kelljen az irodáknak „megjósolniuk” várható forgalmukat. Fél év alatt rengeteg minden megváltozhat - érvel Molnár -, senki sem tudta előre megjósolni, hogy az arab országokba irányuló repülős utak ilyen mértékben esnek majd vissza az amerikai terrorcselekmények következtében. A mostani események arra utalnak, hogy egy ilyen esemény az egész világ utazási szokásaira hatással lehet - tette hozzá.
Az irodák „várakozó álláspontra” helyezkedtek - tudtuk meg biztosítós forrásból. A cégek egyelőre nem sietnek megkötni az új feltételek szerinti biztosítást - hiába közeleg az október 28-i határidő -, hiszen attól tartanak, hogy megkötik a szigorúbb feltételek szerinti szerződést, s később számukra kedvezőtlenül változnak a szabályok.
Gilyén Ágnes
További részletek