Az uniós előírásoknak való megfelelés érdekében Magyarországon is megszületett a kriptoeszközök piacáról szóló 2024. évi VII. törvény, amely június 30-án lép hatályba.
Az act Bán & Partners szakértői szerint a MiCA-rendelet elsődleges célja az volt, hogy egységesítse a kriptopiacokra vonatkozó szabályokat az unión belül.
A rendelet indokolásában kifejezetten rögzíti, hogy a kriptoeszközök piacaira vonatkozó átfogó uniós keret hiányában a felhasználók bizalmatlanokká válhatnak ezekkel az eszközökkel szemben.
Mindez jelentősen akadályozhatja azok piacának kialakulását, és elszalasztott lehetőségekhez vezethet az innovatív digitális szolgáltatások, az alternatív készpénz-helyettesítő fizetési eszközök vagy az uniós vállalkozások új finanszírozási forrásai tekintetében.
Nagyon eltérő az unión kívüli országok gyakorlata
Egységes szabályozás hiányában az Európai Unión belül is tapasztalható lenne az a széttagoltság, amely egyébként a világ többi országában megfigyelhető. A MiCA-rendeleten kívül ugyanis jelenleg nincs olyan másik jogszabály, amelynek a hatálya nagyobb földrajzi területre kiterjedne, így az egyes országok eltérő módon szabályozzák a kriptopiaci eszközöket.
Érhetően eltérő bizalommal fordulnak az emberek a kriptoeszközök felé például El Salvadorban, ahol – a világon elsőként – törvényes fizetőeszköznek minősítették a kriptoeszközöket, mint Kínában, ahol kifejezetten elutasító a szemlélet a kriptopiaci eszközök kapcsán, és szigorú tilalmak vonatkoznak az azokkal kapcsolatos tevékenységekre.
A két végletes álláspont között országonként számos eltérő jogi megoldás született a kriptoeszközökről.
Az Egyesült Államokban általánosan megengedőbb a szabályozás, ám az egyes államok között jelentős eltérések tapasztalhatók, miközben például Svájcban már adófizetésre is használhatók a kriptoeszközök.
Az is fontos szempont – emelték ki az act Bán & Partners szakértői –, hogy nemcsak a kriptoeszközök alkalmazhatósága kapcsán eltérő az egyes országok hozzáállása, de jelentős különbségek mutatkoznak a kriptoeszközök adózásában is.
Szigorúak a szolgáltatókra vonatkozó körülmények
A szabályozás logikája az, hogy kriptopiaci szolgáltatásokat csak az előírt követelményeknek megfelelő jogi személyek nyújthatnak. Ezekre a jogi személyekre (például hitelintézetek, befektetési vállalkozók, befektetési alapkezelők) pedig vonatkozik olyan ágazati jogszabály, amely egyébként is tartalmazta a felügyeleti díj megfizetésére vonatkozó rendelkezéseket.
Hiszen egy hitelintézet például a hagyományos tevékenységi körei vonatkozásában is fizet felügyeleti díjat, a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény rendelkezései szerint.
Ha a hitelintézet úgy dönt, hogy a jövőben kriptopiaci szolgáltatásokat is nyújtani kíván, e szolgáltatásoknál is a „hagyományos” szolgáltatások után fizetendő felügyeleti díjra vonatkozó előírások szerint fogja megfizetni a felügyeleti díjat.
Így a fizetés módjában nem lesz változás, csak a felügyeleti díj mértékében.
Jelenleg 200 ezren veszik igénybe a szolgáltatásokat
Az MNB közzétett sajtóközleménye alapján már most is rendelkeznek bizonyos mennyiségű és mélységű információkkal a kriptopiaci szereplőkről.
Az eddigi adatok alapján tudjuk például, hogy Magyarországon jelenleg mintegy 200 ezerre tehető azoknak a száma, akik kriptopiaci szolgáltatásokat vesznek igénybe.
Ebbe a 200 ezer ügyfélbe egyaránt beletartoznak azok, akik csak rendelkeznek kriptoeszközzel és azok is, akik kereskednek velük.
Az MNB előzetes adatai szerint van érdeklődés a magyarországi felügyeleti engedélyezés és a hazai székhelyű működés lehetősége iránt is.
Kérdőíves felmérésével az MNB arról kíván pontosabb képet kapni, hogy az érdeklődők közül hányan és milyen típusú kriptopiaci szolgáltatást kívánnak nyújtani a közeljövőben. Tehát hány cégnek áll szándékában az ügyfeleknek például kriptoeszközöket nyilvánosan felajánlani, kereskedési helyszínre bevezetni, stablecoinokat kibocsátani, vagy kriptoeszköz-szolgáltatóként működni.
Macronomx Meetup – Növekedés és Egyensúly
2024. május 30-án rendezi meg az IndaMedia és az Economx a MÜPA-ban a Macronomx Meetup – Növekedés és Egyensúly című szakmai konferenciát. Az eseményt Nagy Márton miniszter, a magyar gazdaság karmestere nyitja meg. A meetup fókuszában: vajon sikerül-e Magyarországnak kinőnie az egymást érő sorozatos válságokból úgy, hogy közben a költségvetési kiadásokat is féken tartsa? Miközben egyre gyakrabban a „polikrízis kora" szókapcsolattal illetik a 2020-as éveket, és Nyugat-Európa egyre több vezetője mond nemet a növekedésre, Magyarország nem tehet mást, mint előre menekül. A részletes programot és az előadóinkat itt találja, az eseményekre jegyeket itt tud vásárolni.