Egy hónapra elrendelte a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírája a Till Tamás megölésével gyanúsítható férfi letartóztatását szombaton – közölte a Kecskeméti Törvényszék sajtóosztálya. Tájékoztatásuk szerint a férfi megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy 2000. május 28-án megölt egy 11 éves fiút. A bíróság a letartóztatást a gyanúsított jelenlétének biztosítása érdekében rendelte el, amit aljas indokból, különös kegyetlenséggel, tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés miatt indítványozott a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség pénteken.
A Till Tamás sérelmére 2000. május 28-án elkövetett minősített emberölés miatt indult nyomozás eredményeként a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság azonosította a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható férfit, akit a törvényességi felügyeletet ellátó Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség felhívására a nyomozó hatóság csütörtökön előállított, őrizetbe vett és gyanúsítottként hallgatott ki, majd előterjesztést tett a letartóztatására.
A vármegyei főügyészség a bírósági döntésre úgy reagált, hogy helyesnek bizonyult az az ügyészi álláspont, hogy a büntetőeljárást le kell folytatni és a büntetőjogi felelősség megállapításához a vizsgálatot el kell végezni – írták közleményükben.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség álláspontja a büntethetőség elévülése kapcsán az, hogy mind az elkövetéskori, mind a jelenleg hatályos büntető törvénykönyv kizárja a büntethetőség elévülését minősített emberölés esetében. Az elévülés kizártsága a bűncselekményhez kapcsolódik – a hatályos törvényben az életfogytiglani szabadságvesztéssel fenyegetettsége miatt –, nem pedig az elkövetőhöz.
Az elévüléssel kapcsolatban a bíróság azt írta, hogy az eljárás vádemelés előtti szakaszában a nyomozási bíró kizárólag a letartóztatás tárgyában dönthet - a cselekményt nem bírálhatja el –, ezért az elkövetéskori és a jelenleg hatályos büntető törvénykönyv normáinak összevetésére nincs lehetőség. Erre a perbíró jogosult a vádemelést követően. Ezzel összefüggésben osztották a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség jogi álláspontját, miszerint jelen eljárásban az ügy még nem lett elbírálva. Ezért az elévülés vizsgálata során az elkövetéskor hatályban lévő büntető törvénykönyv vonatkozó szabályait tekintették irányadónak, ami szerint az emberölés súlyosabban minősülő esetei nem évülnek el.
A döntés nem végleges, a bíróság döntését az ügyész tudomásul vette, a védő és a gyanúsított azonban fellebbezést jelentett be ellene, amit a Kecskeméti Törvényszék bírál el.