A wangiri, azaz a visszahívásos telefonos csalás az egyik legelterjedtebb csalási forma. Annyiból áll, hogy tömegesen generált számítógépes hívásokat indítanak, a legtöbb esetben ismeretlen, külföldi hívószámú telefonszámról.

Jellemzően 2-essel illetve 5-össel kezdődő, afrikai illetve közép-amerikai országhívóval kezdődnek ezek a telefonszámok, amelyekről az áldozatok tárcsázzák és egy-két csörgést követően bontják is a vonalat. A cél, hogy a fogadó fél visszahívja a számot, ez viszont már egy emelt díjas hívás. Ráadásul akkor is célba ér a csalás, ha folyamatosan kicsöng vagy foglaltat, esetleg vonalszakadást jelez tárcsázáskor.

A jegybank a honlapján több módszert is ismertetett annak kapcsán, hogyan lehet elkerülni, hogy áldozatokká váljunk. Mint írja, hogy kezeljük fenntartással a kéretlen, főként a külföldi számról indított telefonhívásokat és ne vegyük fel rögtön a telefont, ha ismeretlen külföldi számról jön be hívás.

Hozzáteszik, különösen legyünk óvatosak, ha az országhívó 2-essel vagy 5-össel kezdődik és ha olyan országból hívnak bennünket, ahol nem él ismerősünk. Kiemelik, hogy internetes kereséssel egyszerűen találhatunk információkat egy-egy telefonszámról, ha amögött csalás gyanúja vetődik fel, valamint az ilyen telefonszámokat egyénileg is csoportosan is letilthatók a mobiltelefonunkon vagy a szolgáltató ügyfélszolgálatán keresztül.

Telefonon beszélt, 21 millió forintja bánta

Három perc alatt több mint 21 millió forint tűnt el egy férfi számlájáról, miután beszélt az állítólagos befektetési bankárjával.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.