Az Európai Unión (EU) belül Magyarországon a legkisebb a háztartások lakáshitel-tartozása, a GDP-arányos lakossági eladósodottságban pedig az utolsó előtti helyen állunk.
Ez mégsem jó hír, mert az alacsony hitellel való ellátottság
- a lakossági kilátások bizonytalanságáról,
- a magyar hitelpiac fejletlenségéről árulkodik,
még ha rövid távon vannak is biztató jelek.
A lakáshitelek kétharmadát a legmagasabb jövedelmű egyötöd veszi fel Magyarországon, a babaváró hitelnél viszont csak egyharmad ez az arány, ami arra utal, hogy a hitelek „demokratizálása” egy kitörési pont lehetne a híresen alacsony magyar hitelpenetráció növelésére.
- Magyarországon 3,4 millió háztartás él saját,
- és 376 ezer bérelt lakásban.
Bár nemzetközi összevetésben is magas a saját ingatlannal rendelkezők aránya, és rendkívül komplex a magyar otthonteremtési támogatási rendszer (amely inkább kiegészítője, mint helyettesítője a banki hitelfelvételnek),
az MNB 2020-as vagyonfelmérésének részletes adatai szerint a saját lakásban élő családok mindössze 15 százalékának van lakáshitele. Amelyik családnak rendelkezik is ezzel, annak is nagyon alacsony a tartozása nemzetközi összevetésben.
Egy átlagos lakáshiteles háztartásnak nagyjából 7,0 millió forintnyi fennálló lakáshiteltartozása van, ami 18 ezer eurót jelent, és ezzel sereghajtók vagyunk az EU-ban.
A lakosság teljes banki hiteltartozása a GDP arányában 13,5 százalékra rúg, ennek nagyjából a felét teszik ki a lakáshitelek, másik felét a fogyasztási célúak.
A teljes lakossági GDP-arányos lakossági hitelpenetráció alapján az utolsó előttiek vagyunk az EU-ban, a vállalatokkal együtt pedig hátulról a negyedik helyen állunk.
A KSH adatai szerint 652 ezer darab lakáshitel-szerződés volt érvényben 2023 végén, ami mindössze 78 százaléka a 2008-ban beállított 839 ezres csúcsnak.
2015 és 2023 között lényegében nem emelkedett a lakáshitelek darabszáma, pedig a hiteltartozás mértéke időközben 2997 milliárd forintról 5003 milliárd forintra, 67 százalékkal emelkedett.
Állományi szempontból a 2015 óta bekövetkezett kisebbfajta lakossági hitelboom kizárólag az átlagos hiteltartozás kétharmados növekedésének köszönhető, és nem a hitelfelvevők növekvő számának.
Gazdasági növekedés ide, kiterjedt családtámogatások oda, csak lakáshitelből a KSH adatai szerint az elmúlt tíz évben 849 ezer darabot engedélyeztek a bankok, míg az előző tíz évben 920 ezret.
Az adatok a piac egyértelmű szűkülését jelzik
- írja elemzésében a Portfolio.
A lap idézi Virág Barnabást, az MNB-alelnökét, aki szerint az hitelpenetráció okai változatosak:
- az alacsonyabb termelékenységből fakadó alacsonyabb jövedelmek,
- a nehezen megfizethető lakások és a késve alkalmazkodó kínálat,
- a devizahitelezésből fakadó múltbeli rossz tapasztalatok,
- a bankok iránti gyenge bizalom, a hitelaverzió és az alacsony pénzügyi tudatosság,
- a strukturálisan magas hosszú hozamok.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!