Legyen szóbeli vagy fizikai atrocitásokról, nem voltak kivételek a munkájukat végző autóbusz-vezetők, a vasúti jegyvizsgálók, HÉV járművezetők, de még rendészek sem – írja a MÁV-csoport közleményében.

A vállalatcsoport ezúttal is hangsúlyozta, a közfeladatot ellátó munkavállalókkal szemben a tettleges bántalmazás bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után.

Az elmúlt két évben meredeken megemelkedett a bántalmazások száma a vasúttársaság közfeladatot ellátó kollégáival szemben. 

2023-ban 78 alkalommal szenvedtek erőszakos támadást a jegyvizsgálók, azonban 2024. december közepéig ez a szám 100-ra nőtt, amelyből 59 alkalom tettlegességig, 39 esetben pedig tettleges becsületsértésig fajult a helyzet. 2 esetben 8 napon túl gyógyuló sérülést is szenvedtek a vállalatcsoport munkatársai, egy esetben pedig egy életveszélyes fenyegetés is történt.

A szóbeli fenyegetéseken túl többször előfordult, hogy leköpték vagy megdobálták, de volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót, az agresszív utasok gyakran nem állnak meg a verbális erőszaknál, hanem lökdösik, megütik, megrúgják vagy akár késsel sebesítik meg a jegyvizsgálót. 

A járatokon 1 esetben utastársukat bántalmazta egy jegy nélküli agresszív utas, míg 262 lopást regisztrált a vasúttársaság.

Idén támadás érte a MÁV-HÉV egyik járművezetőjét is, akit egy utas vállon ütött. A HÉV-vonalakon jelenleg rendészek látják el a személy- és vagyonvédelmi feladatokat. A MÁV-HÉV adatai alapján idén a legtöbb atrocitás a H8/H9-es vonalon történt, ezért ezen a vonalon jelentősen megnövelte a társaság a rendészek létszámát.

A MÁV-csoport hangsúlyozta, hogy szoros együttműködésben állnak az illetékes rendőrkapitánysággal, a Készenléti Rendőrséggel és a kerepesi, valamint egy gödöllői illetékességű polgárőr szövetséggel. A biztonság növelése érdekében számos állomásra és megállóhelyre térfigyelő kamerákat telepítettek, és a jövőben is folytatják ezek elhelyezését.

Ezenfelül testkamarát is biztosítanak a HÉV rendészek számára, amelyek használata már most jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az intézkedések alá vont személyek együttműködők legyenek, és ezáltal minimalizálható legyen a fizikai és verbális erőszak előfordulásának lehetősége.

A Volánbusz szolgálatban lévő kollégái 2024-ben 224 alkalommal kényszerültek különböző okokból rendőri segítséget kérni munkájuk végzése során. Ebből 116 eset kifejezetten az autóbusz-vezetők elleni szóbeli atrocitás, vagy fizikai támadás volt, amelyből 8 esetben meg is sérültek a közfeladatot ellátó munkatársak.

Legtöbbször az utazási jogosultságok ellenőrzésekor alakulnak ki konfliktusok, amikor az utazni szándékozó személynek nincs menetjegye vagy nem a megfelelő menetjeggyel rendelkezik, és azt a helyszínen sem kívánja megvásárolni. Sokszor különösebb indok sem kell hozzá, többen ok nélkül, vagy ittasan, tudatmódosító szerek által befolyásolt állapotban zaklatják a járművezetőket és akár a többi utast is. A bántalmazó és garázda viselkedés a fizikai sérülések mellett lelki traumát okoz az áldozatoknak, és az utasok biztonságérzetét is rontja.

A fedélzeti-, állomási- és testkamerák segítségével, továbbá a rendőrség hathatós együttműködésének köszönhetően sikerül elfogni az elkövetőket, akiket akár gyorsított eljárással is felelősségre vonnak.

Még meg sem érkezett a hó, máris letette a fegyvert a MÁV

A Mávinform hosszú listát tett közzé a meghibásodásokról, amelyek miatt komoly késésekre kell készülniük az utasoknak.
Bővebben>>>