Készüljenek arra, hogy bármelyik mentőegységet bármikor átvezényelhetik egy távolabbi területre, leginkább Budapestre – erről értesítette kollégáit egy megyei vezető mentőtiszt egy, az RTL Híradó birtokába jutott levélben.
Az így átvezényelt mentőegységeket a célterületen átjelentkeztetik saját egységgé, ily módon kozmetikázni is lehet a statisztikai adatokat. A levél biztatásképpen úgy fogalmaz a bajtársaknak:
utólagosan lehet reklamálni, de attól senkinek nem lesz aznap könnyebb, így inkább készüljenek a lehetőségre.
Egy vidéki mentődolgozó elmondta, az átjelentkeztetés úgy zajlik, hogy ha például Budapestre rendelték át őket, akkor a tableten szimplán átíratják az azonosítószámukat, onnantól kezdve pedig budapesti autónak minősülnek. Van, hogy naponta 20 mentőautót kell átrendelni a fővárosba, akár egészen távolról is, mint például Pécsről, vagy Szombathelyről, akkora a munkaerőhiány.
Ezzel a húzással a statisztikákat akarják javítani, mert a vidékiek nélkül összeomlana a budapesti ellátás
– mondta Lengyel Tibor, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke.
A vidéki mentőautókat először le kell jelenteniük, mint helyben szolgálatot teljesítő egységet, ha viszont Budapestre rendelik őket, úgy az átjelentkezés után fővárosi egységként dolgoznak tovább, miközben papíron nem szűnik meg a vidéki szolgálat sem. Vagyis egy mentőautó két statisztikában fog szerepelni. A statisztika jól fog kinézni, a mentőállományt pedig teljesen kizsigerelik – mondta az alelnök.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a kozmetikázott statisztikai adatokat firtató kérdésre nem válaszolt. De azt hozzátette: minden lehetséges eszközt kihasználnak a szükséges mentőkapacitás biztosítására, emellett folyamatosan dolgoznak a mentődolgozók munkavégzéssel kapcsolatos komfortjának javításán.
Ugyanakkor az áldatlan állapotokat azzal is magyarázta, hogy a fővárosi szolgálat módot ad a szakmai tapasztalatcserére, a rutin bővítésére is, amivel legtöbben önkéntesen és szívesen élnek.