Frissítésekbe kezdett az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) menedzsmentje, miután szeptemberben látogatást tett náluk Pintér Sándor belügyminiszter.
A Népszava azt írja cikkében, hogy az OMSZ
- háromról öt szintűre finomítja az ellátások sürgősségi besorolását;
- elemzik a segélyhívásokat;
- továbbá a mentőirányítóknak a jövőben nem csak egy egységes kérdezési protokoll szerint kell végezniük a munkájukat, a vakon gépelés is alapkövetelmény lesz számukra.
Győrfi Pál elmondta, hogy a belügyminiszter azt kérte, „Európa legjobb, leggyorsabb és leghatékonyabb mentési és mentésirányítási rendszerét alakítsák ki Magyarországon.”
Az OMSZ szóvivője elmondta továbbá, hogy új intézkedésként korlátozzák a mentők sebességét is. A portál azt írja: a főigazgató utasítása szerint
október elejétől még súlyosan sérült beteget szállítva, szirénázva is legfeljebb 30 kilométer per órával léphetik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet.
A lap szerint ilyen megszorítás más, megkülönböztető jelzést használóknál, mint a tűzoltóknál, a rendőrségnél, vagy a terrorelhárítóknál, nincsen.
További változtatás lesz, hogy míg eddig P1-P3 közé sorolták a beérkező hívásokat, ezentúl ez P5-ös szintig tolódik ki. Ennek alapján:
- P1-P2: a legsúlyosabb esetek megkülönböztető autós jelzéssel;
- P3: egyedi mentésvezetői döntés mellett alkalmazható a megkülönböztető jelzés;
- P4: telefonos segítségnyújtás, és kapacitás függvényében autót küldenek vagy bevonják a háziorvosokat;
- P5: mentőt nem küldenek, például riasztó tünet nélküli vérnyomásérték, végtagfájdalom vagy neurológiai tünetek nélküli derékfájás.
Az OMSZ vezetői szerint mindez egy átlátható és a nemzetközi tapasztalatok alapján is áttekintett rendszer, amely idomul sürgősségi kórházi szisztémához.