A magyarországi vállalkozások kétharmada még idegenkedik a mesterséges intelligenciától, nem használja és nem is tervezi az alkalmazást a működésében. Emellett a vállalatok körülbelül nyolcada (12 százalék) már aktívan használja, további 22 százalék pedig tervezi bevezetni a használatát – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) friss felméréséből.
A használatot jelentősen befolyásolja az, hogy a cégvezető él-e személyesen az intelligens technológiai megoldásokkal. Márpedig a vezetők 88 százaléka még nem veszi igénybe az MI-t, és az általuk vezetett cégek jelentős többsége egyelőre nem is tervezi munkafolyamatait megújítani intelligens technológiákkal – írja a hvg.hu.
Leginkább a legalább 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok mutatnak nyitottságot a gépi intelligencián alapuló eszközök kipróbálása iránt: ötödük már használ ilyen technológiákat, 44 százalékuk pedig tervezi alkalmazni.
A használatot nem tervezők aránya egyre növekszik az alkalmazottak számának csökkenésével.
Az ágazatok közül MI-t alkalmazók közül kiemelkednek a gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégek: átlagon felüli részük (20 százalék) már használja, és további 24 százalékuk pedig tervezi alkalmazni e műszaki megoldásokat. Ennél azonban még nagyobb arányban (32 százalék) szeretnék bevezetni az intelligens technológiákat a kereskedelmi ágazathoz tartozók. A feldolgozó- és építőipari vállalkozásoknak viszont közel 80 százaléka jelenleg és a jövőben sem tervezi az MI használatát.
Azon vállalkozások, melyek már igénybe veszik a mesterséges intelligencia segítségét, főként marketinget szolgáló tevékenységek (49 százalék) és folyamatok automatizálásának (45 százalék) céljával teszik ezt. Körülbelül harmaduk ugyanakkor a tartalomgenerálást, adatelemzést és termékfejlesztést is használati indokként jelölte meg.
A kiberbiztonság területén a felhasználó cégek körülbelül negyede alkalmaz MI-t, míg pénzügyi előrejelzésekhez a vállalkozások ötöde használja az új technológiákat. A legkevésbé elterjedt felhasználási területek a készletgazdálkodás és logisztika területén történő alkalmazás, illetve a MI alapú chatbotok működtetése (13 százalék).
Nagy a hiány
A cégek több mint felénél (53 százalék) az MI mellőzése abból adódik, hogy úgy vélik, ezen technológiai megoldások nem illeszkednek a vállalat működéséhez (főként a kkv-szektorban). A gazdasági társaságok közel fele ugyanakkor a tudáshiányt is megemlítette, mint akadályt: úgy a különféle technológiák ismeretének (46 százalék), mint a hozzáértő, használatban jártas szakembereknek a hiánya (48 százalék) jelentős hátráltató tényezőnek számít. A vállalkozások körülbelül harmada gondolja úgy, hogy vannak biztonsági kockázatai (35 százalék), illetve tartja túl költségesnek (33 százalék) a mesterséges intelligencián alapuló eszközöket.