jegybank szerint a SET GROUP feletti folyamatos felügyelet közben most közzétett határozatában megállapította: a cég a mai napig nem tett eleget az elmúlt négy pénzügyi évre, illetve a 2022. pénzügyi év első félévére vonatkozó jelentései jogszabály szerinti tartalommal történő közzétételi kötelezettségének. Mivel továbbra sem rendelkezik állandó könyvvizsgálóval, ezek teljesítése belátható időn belül nem is várható.

Az MNB a feltárt jogsértések miatt 2023. július 31-i hatállyal elrendelte a SET GROUP részvényeinek tőzsdei terméklistáról történő törlését.

Emlékeztettek: az MNB már 2022. május 3. napjától felfüggesztette a SET GROUP részvényeinek tőzsdei kereskedését és 6 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a 2021-es éves jelentés közzétételének elmaradása miatt.

Piaci manipuláció, befektetők átverése: 105 millió forintos bírság az eredmény

A Magyar Nemzeti Bank 105 millió forint bírságot szabott ki a SET GROUP Nyrt-re a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre, illetve a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt. Bővebben >>>

A 2022. decemberi határozatában a jegybank megállapította, hogy a kibocsátó 2022. első félévéről készített jelentését sem tette közzé, ezért ismételten figyelmeztette és felszólította a hiányosságok pótlására, továbbá 2 millió forint bírság megfizetésére is kötelezte a SET GROUP-ot.

Eközben a kibocsátó közzétette, hogy könyvvizsgálója a könyvvizsgálat tárgyában létrejött megbízási szerződését azonnal hatállyal felmondta. 2022 decemberében pedig arról tett közzé rendkívüli tájékoztatást, hogy korábbi könyvvizsgálóját a Pénzügyminisztérium a cég 2019. és 2020. évi beszámolóiról kibocsátott könyvvizsgálói jelentések visszavonására kötelezte. A SET GROUP a könyvvizsgálói jelentés visszavonását követő 90 napon belül (2023 márciusáig) köteles lett volna az ismételt könyvvizsgálat elvégzéséről gondoskodni.

Botrány, amit a magyar cég a tőzsdén művelt: az MNB a legsúlyosabb szankcióra készül

Az MNB bő fél éve célvizsgálatot folytat a SET Group Nyrt.-nél a nyilvános közzétételek megalapozottságát áttekintve, azonban a kibocsátó hónapok óta nem teljesíti a felügyelet által előírt adatszolgáltatási kötelezettségét. Bővebben >>>

Kitértek arra: idén márciusban két határozatot is hozott az MNB a kibocsátóval szemben.

  • Egyrészt felszólította a társaságot, hogy a 2019-2021-es évekre vonatkozó éves, illetve 2022 első félévére vonatkozó jelentéseit tegye közzé, egyúttal felhívta a társaság figyelmét arra, hogy a további jogsértések részvényei Budapesti Értéktőzsdéről való törlését eredményezhetik.
  • Ezzel párhuzamosan a társasággal szemben folytatott célvizsgálat lezárásaként az MNB 105 millió forint bírságot szabott ki a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre, illetve a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt.

A SET GROUP-nak legkésőbb 2023. június végéig kellett volna gondoskodnia az elmaradt rendszeres tájékoztatások közzétételi feltételeinek megteremtéséről. A kibocsátó azonban sem erről, sem pedig az időközben aktuálissá váló, a 2022. pénzügyi évről készített éves jelentésének határidőben történő közzétételéről nem gondoskodott -

utóbbi miatt az MNB újabb 7 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte.

A kibocsátó tevékenységével összefüggésben az MNB az elmúlt időszakban számos hatósági eljárást kezdeményezett, ideértve a hűtlen kezelés, saját tőke csorbítása, csalás, a számvitel rendjének megsértése és tiltott piacbefolyásolás gyanújával tett feljelentéseket. A SET GROUP részvényeseivel és vezető feladatokat ellátó személyével összefüggésben több piacfelügyeleti eljárást is lefolytatott korábban az MNB. A kibocsátó egyik vezető feladatokat ellátó személyét tiltott bennfentes kereskedelemmel és vezető feladatokat ellátó személyek ügyleteivel összefüggésben, valamint piaci manipuláció tilalmába ütköző magatartás miatt két ügyben összesen 56 millió forint bírsággal sújtotta. Az MNB mindezek mellett tiltott piaci manipuláció miatt a kibocsátó több részvényesével szemben is piacfelügyeleti eljárást folytatott, melyek során mintegy 60 millió forintos piacfelügyeleti bírságot szabott ki. Az MNB ezen ügyek kapcsán is több feljelentést tett bennfentes kereskedelem és tiltott piacbefolyásolás gyanújával.

Büntetőfeljelentést tett az MNB az egyik tőzsdei céggel szemben

Az MNB mától felfüggesztette a SET Group Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedését és 6 millió forint összegű felügyeleti bírságot szabott ki, mivel a kibocsátó nem tette közzé határidőben a 2021-es pénzügyi évről készített éves jelentését. A jegybank a tájékoztatási kötelezettségnek való jogszabályi megfelelés témájában jelenleg célvizsgálatot is folytat a kibocsátónál és a közelmúltban feljelentést is tett. Bővebben >>>

A kibocsátó tehát számos határozat és felszólítás ellenére már hosszabb ideje nem tud megfelelni a tőzsdei nyilvános részvénytársaságok átlátható működési követelményeinek és a tőzsdei szereplésre vonatkozó minimális szakmai elvárásoknak sem. Ezek olyan mértékben veszélyeztetik a SET GROUP részvények esetleges további forgalmazása tekintetében a befektetők esélyegyenlőségét és jogos érdekeit, illetve a pénzügyi közvetítőrendszerbe - így a tőkepiacok működésébe - vetett közbizalmat, hogy az az MNB megállapítása szerint a SET GROUP részvények tőzsdei terméklistáról való törlését teszi szükségessé - írták.

További furcsaságok

A SET Group neve korábban felmerült egy Oszkó Péter és Gattyán György ellen indított kártérítési perben is. A 24.hu arról számolt be, hogy Oszkó Péter a perben szereplő cég menedzsmentjogait továbbadta a SET Group Nyrt.-nek, amelyet a Magyar Nemzeti Bank többször megbüntetett tőkepiaci visszaélések miatt. A SET ráadásul három Zala megyei, alkalmi munkából élő roma férfit jelölt az igazgatóságba, akiknek – mint azt a portál korábban kiderítette – fogalmuk sem volt arról, hogy mihez kérték az adataikat, és papíron egy milliárdos forgalmú budapesti cég vezető tisztségviselői lettek. A HVG360 pedig a SET Grouppal kapcsolatban arról írt, hogy a SET GROUP Nyrt. egyik korábbi leányvállalata, a gödöllői Triman Építőipari Kft. csalárdnak tűnő megszerzése miatt is indult eljárás a Központi Nyomozó Főügyészségen, és négy személy gyanúsítotti kihallgatása történt meg.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!