Nagy István agrárminiszter beszámolt arról, hogy két, már mentesített telepen fertőtlenítés zajlik, a két másik telepen, ahol a napokban jelent meg a vírus, jelenleg is folyik a mentesítés és megtörtént a vakcinázás is a lehető legkisebb víruskibocsátás érdekében – írja az MTI. 

Nagy segítséget jelent, hogy felállt már egy állategészségügyi operatív törzs is, rendészeti és rendvédelmi szervezeteket integrálva, így a miniszteri hatáskörön túlnyúló hatékony intézkedéseket is biztosítani tudnak

– tette hozzá az agrárminiszter.  

A tárcavezető az operatív törzs feladatairól szólva példaként hozta fel, hogy rendőri erők bevonásával biztosítani kell a telepek védettségét a katasztrófaturizmussal szemben, valamint azért is, mert előfordult, hogy a fertőzött telepre is bementek éjszaka és ellopták a fertőtlenítőszivattyút.

A tulajdonosokat emellett naprakész párbeszéddel, információkkal látják el, de feladataik közé tartozik az érintett önkormányzatok, illetve a lakosság tájékoztatása is.

Nagy István kiemelte, a telepek mentesítése óriási anyagi kárral és emberi fájdalommal is jár, a tulajdonosoknak életük munkája megy veszendőbe, pedig „az összes járványügyi előírásnak a sokszorosát tartották be, annyira igyekeztek megvédeni a telepeket, és mégsem lehetett.

A helyzet javítására bevezetett állami intézkedések között szerepel a kártalanítás, és egy évre felfüggesztik a telepek tulajdonosainak hitel tőke- és kamattörlesztését, a munkások fizetését pedig az állam vállalja át az állami bérgarancia terhére. 

Nagy István a húsvéti bárányhús exporttal kapcsolatban elmondta: a kiskérődzők pestisét már le tudták küzdeni az elmúlt időszakban, most pedig már csak a száj- és körömfájás vírussal érintett Győr-Moson-Sopron vármegye és Komárom-Esztergom vármegye három járását kell mentesíteni, de a többi területről megindulhat a bárányexport. 

Ehhez azonban nagyon fontos, hogy Ausztria átengedje ezeket a kamionokat Szlovéniába és Olaszországba

– emelte ki Nagy István.

Támogatják a károsult gazdákat

Időközben a kormány újabb támogatásról döntött a rendkívül gyorsan terjedő ragadós száj- és körömfájás sújtotta gazdálkodók esetében.

Az érintettek pénzügyi stabilizálása érdekében a hitelszerződéseik után átmeneti időre élhetnek a fizetési moratórium lehetőségével – olvasható az Agrárminisztérium sajtóközleményében.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a kormány a hitelmoratórium lehetőségét biztosítja azon állattartó gazdaságot működtető – ideértve a telep üzemeltetőjét, a telep tulajdonosát és az állatok tulajdonosát is – adósoknak, amelyeket a ragadós száj- és körömfájás megelőzése vagy megfékezése érdekében 2025-ben hatósági járványügyi intézkedés (pl. fogékony állatok felszámolása, zárlat vagy korlátozás) alá vontak.

Az Agrárminisztérium felhívja az érintettek figyelmét, hogy a moratórium nem jár automatikusan, az adósoknak az ezen intézkedést elrendelő határozat megküldésével a hitelezőt értesíteniük kell. Az adós a fizetési moratórium szerinti időtartama alatt bármikor dönthet úgy, hogy él a fizetési moratóriummal. A fizetési moratórium a már folyósított kölcsönökre és pénzügyi lízingre 2026. április 30-ig tart.

A szerződéses kötelezettség teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás – ideértve a fizetési moratórium fennállása alatt lejáró szerződéseket is – időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik. A hitelező a szerződést az adós tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége nem teljesítése miatt 2026. április 30-ig felmondással nem szüntetheti meg.

Tovább terjedt a vírus, Ausztria kénytelen lezárni a határátkelőket

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése egyre nagyobb mértékben veszélyezteti már a környező országokat is, ezért Ausztria meghozta a szükséges óvintézkedéseket.
Bővebben>>>