Egy új kutatás kész eloszlatni a fájdalomtűrés körül kialakult vitákat. Bár a nők általában azzal érvelnek maguk mellett, hogy a szülést a férfiak nem bírnák ki, az erősebbik nem oldalán ott áll a fizikai megjelenés és a hormonok, amely alapján nekik kell könnyebben viselniük a megpróbáltatásokat – írja a Dívány.

Az elmúlt évtizedek tanulmányai arra jutottak, hogy a nők érezhetően jobban ki vannak téve a fájdalomnak, mint a férfiak, hiszen intenzívebben, gyakrabban, és hosszabb ideig is érinti őket. Többször küzdenek fejfájással, fájdalmasabb bélproblémákkal, több hát-, medence- és csontfájdalmat tapasztalnak, de kutatások szerint szinte minden más testrészükben is gyakrabban fáj, mint a férfiak. A világszerte több 100 millió krónikus  fájdalomban szenvedő beteg közel 70 százalékát nők teszik ki.

Sokan azt feltételezik, hogy ennek az eltérő hormonszinthez van köze. A férfiaknál a magasabb tesztoszteronszint ugyanis gátolja a fájdalmat, mivel meghatározza, hogy a szervezet hogyan ismeri fel és továbbítja kellemetlenségeket, illetve más krónikus problémákat. A megoldás azonban több lehet egy biológiai kérdésnél a legújabb kutatások szerint. Befolyásolja ugyanis a stressz, a gyermekkori trauma, a depresszió és a szorongás is.

A nők gyakran állítják, hogy a szülés toleránsabbá teszi őket a fájdalommal szemben, mint a férfiakat, valójában ez sem teljesen igaz. A hormonok döntő szerepet játszanak a szülés során, mivel több endorfin, adrenalin és oxitocin szabadul fel, amelyek miatt a szülés közben a nők tényleg kevésbé érzékenyek a fájdalomra, de utána visszatérnek a normál hormonszintre.

Az Arizonai Egyetem kutatói funkcionális nemi különbségeket azonosítottak a fájdalmat termelő idegsejtekben, az úgynevezett nociceptorokban. Ezek akkor aktiválódnak, amikor az ember megsérül, illetve olyan reakciót váltanak ki, amely arra készteti, hogy eltávolodjon a veszély forrásától. A  tanulmány azonban nem azt mutatta ki, hogy a fájdalom rosszabb a férfiaknál vagy a nőknél, csak azt, hogy a férfiak és a nők nociceptorai különböznek.

További kutatások szerint azonban nem csak az idegreceptorok és a hormonszintek játszanak szerepet a fájdalomtűrésben. Egy 2001-es tanulmányból kiderül, hogy a stressz, a depresszió és a szorongás mind összefüggésbe hozható a fájdalom súlyosbodásával, míg a gyermekkorban szerzett trauma növelheti az ember esélyét arra, hogy idősebb korban krónikus fájdalom alakuljon ki nála. Mind a négy, fent említett probléma sűrűbben fordult elő a nőknél, mint a férfiaknál, ami még inkább azt sugallja, hogy a nők fájdalomtűrő küszöbe alacsonyabb.

A kutatók azonban hozzáteszik, hogy nem lehet csak a biológiai és fiziológiai szempontokat nézni, hanem a pszichológiai, társadalmi és kulturális hatásokkal együtt kell vizsgálni azt, hogy kire hogyan hat a fájdalom. Felhívják a figyelmet arra, hogy a kapott eredmény után egyértelmű, a nőknek és a férfiaknak eltérő gyógyszereket kéne gyártani, így azokkal a későbbiekben megfelelően lennének kezelhetőek a különböző fájdalmak. 

Fontos gyerekgyógyszerből alakult ki országos hiány

Nem kapható és nem is helyettesíthető a figyelemhiányos és a hiperaktivitási zavar (ADHD) kezelésére szolgáló gyógyszer, és ez október végéig így is marad.
Bővebben--->