Egyszerűen nem igaz, hogy az EU-s intézmények azt kérték a kormánytól, hogy töröljék el a 13. havi nyugdíjat

  • Bár a konzultáció „Brüsszel követelését” említi, a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatban csak a magyar kormány dönthet.
  • Valójában az idei Pension Adequacy Report, azaz a nyugdíjak megfelelőségére vonatkozó jelentés – amit a Bizottság a tagállamokkal közösen készített –, a 13. havi nyugdíjat egy, a nyugdíjak megfelelőségét javító intézkedésnek ítélte

közölteaz Európai Bizottság (EB) a Népszava megkeresésére.

A Bizottság emlékeztetett, hogy

a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának javításáról szóló vállalások, például az alacsonyabb nyugdíjak emelése vagy a korhatár módosítása, a magyar kormány helyreállítási terveiben szerepeltek, amelyeket maga a kormány fogadott el.

A Covid-járványt követően az EB és a tagállamok úgy döntöttek, hogy összesen mintegy 800 milliárd euróval támogatják a gazdasági helyreállítást az unióban. Ehhez kapcsolódóan minden ország egy helyreállítási terv keretében saját maga vállalt reformokat.

A nyugdíjak hosszútávú fenntarthatósága azonban semmilyen formában nem jelenti, hogy el kell törölni a 13. havi nyugdíjat „Brüsszel” miatt

– hangsúlyozta az EB.

  • A nemzeti konzultációban az EU-s szankciókra és kereskedelmi politikára vonatkozó állításokról az EB azt írta: az Oroszország elleni szankciók az ukrajnai háborúra adott válaszok, amelyeket Magyarország is megszavazott.
  • A Kínával való kereskedelmet illetően az EU a tisztességes verseny és kölcsönösség elvét követi, és nem folytat kereskedelmi háborút.
  • A migrációval kapcsolatos konzultációs kérdéseket a Bizottság szintén cáfolta: a májusban elfogadott migrációs paktum lehetőséget ad a tagállamoknak a szolidaritási hozzájárulás formájának megválasztására, és nem kötelezi őket menekültek befogadására.
  • A napi egymillió eurós büntetésre vonatkozó állítást is pontosították: a bírság egy 2020-as bírósági ítélet végrehajtásának elmaradására vonatkozik, amely a menedékkérők tisztességes eljárási jogait érinti, nem pedig bevándorlók kötelező betelepítéséről szól.

A nemzeti konzultáció kérdéseit ITT olvashatja el.