Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott szokásos pénteki interjújában arról beszélt, hogy
a magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból, annak következményeiből, a brüsszeliek által kivetett háborús szankciókból adódnak, mert ezek energiaáremeléshez vezettek, ami elhozta az inflációt.
Nekünk, a gazdaságunknak, az életszínvonalunknak ez a háború egy istencsapása, ezért akármilyen intézkedéssel is próbálkozunk, azok nem működnek addig, amíg a gazdaságba nem tér vissza a reménykedés - mondta, hozzátéve:
ahhoz, hogy sikeresek legyünk újra, véget kell vetni a háborúnak.
A kormányfő, elmondta azt is, hogy a jövő évi költségvetés készítésekor két alternatívát vizsgáltak: lesz, vagy nem lesz béke. A döntéssel megvárták Donald Trump amerikai elnökké választását, és végül a békeköltségvetést készítették el, nyújtották be a parlamentnek.
Orbán Viktor továbbra is kitart amellett, hogy 2025 fantasztikus évünk lesz, mert olyan intézkedéseket vezetnek be, amelyek még nem voltak a magyar gazdaságpolitikában, ilyenek
- a családokkal kapcsolatos lépések,
- a lehetséges béremelés, amelyről komoly tárgyalások folynak,
- a lakhatási intézkedések, közte munkáltatók által a fiataloknak szóló havi 150 ezer forintig adható lakhatási támogatás,
- kisvállalkozókat támogató csomag és
- a munkáshitel.
A béke esélyeiről szólva úgy fogalmazott,
az amerikai elnökválasztási kampány után szélcsendben vagyunk, eddig húzott a hajó, fújt a szél, ami a békepártiak hajóját nagy sebességgel vitte előre.
Amíg januárban nem lép hivatalba a megválasztott elnök, Donald Trump a béke vitorlása a nyílt tengeren vesztegel.
Magyarországnak ebben az időszakban azon kell dolgoznia, hogy Brüsszelben érjen el változást, hiszen mi az EU tagjai vagyunk, ott folyamatosan kell sürgetni a békepárti fordulatot, nehogy az amerikai támogatás nélkül folytassuk Ukrajna támogatását.
Megjegyezte, hogy az Európai Unióban az elmúlt időszakban több rossz gazdasági döntés is született, ezek ellenére ezeket az éveket Magyarország elég jól megúszta, sokkal kevésbé esett ki a fejlődés üteméből.
A nálunk gazdagabb országoknak szörnyű éveik voltak az elmúlt időszakban, mert ott nincs rezsicsökkentés, az energiaárak felzabálták a termelés egy részét, önmagukhoz képest ott mindenki panaszkodik
- fogalmazott a kormányfő. Idézte Emmanuel Macron francia elnököt, aki szerint ha Brüsszel nem változtat, két-három év múlva meghal az európai gazdaság.
Ha Brüsszelben fél éven belül nem hoznak döntéseket, igaza lesz a francia elnöke, közölte Orbán Viktor, aki szerint az Uniónak két ügyet kell meglépnie:
- energiaárakat le kell csökkenteni, ehhez felül kell vizsgálni a szankciókat;
- antibürokratikus forradalmat kell hirdetni.
Ennek a két lépésnek az elérésére Orbán Viktor szerint 30 százalék esély van, ezért fontos, hogy ne is várjunk Brüsszelre.
Én a rebellió híve vagyok, lázadni, ellent kell állni ott, ahol Brüsszel ránk akar erőltetni olyat, ami rossz a magyar családoknak. Nem suttyomban és sunyi módon, hanem nyíltan és egyenesen, ahogy tettük a migráció ügyében
- fogalmazott Orbán Viktor.
A mi költségvetésünk egy nyílt lázadás, benne van
- a rezsicsökkentés,
- a lakhatási támogatást,
- kisvállalkozókat támogató programokat indítunk,
- 2025-ben több mint 300, 8 ezer milliárd forintnyi új beruházás indul meg, amelyből jövőre kis is fizetünk 480 milliárd forintot,
- jövőre befejeződik körülbelül 500 beruházás,
- óriási vasúti beruházásokat indítunk, autópálya-felújítások és építések zajlanak,
- egyetemet is építünk.
Komoly, nagy dolgok indulnak meg, amelyek szöges ellentétben állnak azzal, amit Brüsszel csinál és gondol
- szögezte le a kormányfő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!