Miközben Magyarország a tűzszünet és a béke pártján áll az orosz-ukrán háborúban, az Európai Unió (EU) országai a saját háborújukat vívják Ukrajna mellett - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban pénteken.
A kormányfő az uniós csúcson történtek kapcsán úgy fogalmazott:
Brüsszelben háborús hangulat, nyelvezet, logika uralkodik.
Az országok vezetői úgy beszélnek, mint akik saját maguk vívják a háborút Oroszország ellen.
Magyarország viszont a higgadt, nyugodt ésszerű gondolkodás híve, de ez a távolságtartás hiányzik Brüsszelből - tette hozzá azzal, ez nem a mi háborúnk, annak ellenére, hogy nem vagyunk közömbösek az emberi tragédiákkal szemben.
Az ukrán-orosz konfliktus lokális háborújától el lehet jutni egy világháborúig
- húzta alá a miniszterelnök.
Szerinte az unió háborús spirálba került, eluralkodott a háborús pszichózis, amit meg kell állítani, óvatosnak kell lenni, „nehogy kialakuljon egy világháború”.
A brüsszeli Ukrajnának nyújtott segítségnyújtásban újabb és újabb lépések történnek, olyan döntéseket, fegyverszállításokat vállalnak be az országok, amelyek 2-3 hónappal ez előtt elképzelhetetlenek lettek volna.
Mint mondta, nagyon kell figyelni, hogy Magyarországot be ne húzzák a háborúba, de a kormány és magyarok józanok maradtak.
Ha nem nemzeti kormány lenne Magyarországon, akkor már térdig vagy szügyig állnák ebben a konfliktusban
- fogalmazott Orbán Viktor, aki tartja magát ahhoz, hogy az emberek véleményének megkérdezése nélkül nem hoznak az ország számára fontos döntéseket.
Magyarország egy normális ország. Vannak ilyen Szomszédokra, Dallasra vagy a Való Világra emlékeztető, filmsorozatot idéző közjátékok Magyarországon, de azért ott mégis egy higgadt, nyugodt, ésszerű gondolkodás zajlik
- fogalmazott brüsszeli hangulatról szólva a kormányfő.
Brüsszel nem tudta teljesíteni az ígéretet, hogy béke lesz és jólét, e helyet háború van rosszlét
- szögezte le Orbán Viktor. Hozzátette: ezért van az embereknek alapvetően negatív érzése van a brüsszeli bürokraták, és nem az Európai Unió iránt.
Mindenki támogatja azt a gondolatot, hogy működjünk együtt, ott, ahol erősek vagyunk, adjuk össze az erősségeinket, ott, ahol valaki gyengébb, próbáljuk közösen orvosolni a gyengeséget. Ez egy jó ötlet, a gond a brüsszeli bürokratákkal van
- szögezte le a kormányfő.
A közelgő uniós választásokról szólva kifejtette: az a jó, ha minél több békepárti, és minél kevesebb háborúpárti politikust küldünk az Európai Unióba, ez a döntő.