Orbán Viktor óvatosságot, visszafogottságot és mértéktartást tanácsolt azzal kapcsolatban, hogy milyen előnyökkel járhat Magyarország számára Donald Trump visszatérése a Fehér Házba.

Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti találkozójának záró sajtótájékoztatóján a miniszterelnök az ATV kérdésére válaszolva azt mondta: bár Magyarország közel áll az Egyesült Államokhoz, fontos szem előtt tartani az országok közötti méretbeli különbségeket: 

Vannak a méretkérdések. Méret számít. Beszélünk az Egyesült Államokról meg Magyarországról

- mondta.

Orbán Viktor szerint a megválasztott amerikai elnök figyelmét elsősorban más nagyobb ügyek kötik le, de Magyarország is rajta van Trump listáján, bár a prioritások eltérőek

- tette hozzá azzal, hogy

az Egyesült Államok most megválasztott elnökének ezer nagyobb gondja van, minthogy a magyarok elmúlt négy évben elszenvedett sérelmével foglalkozzon.

A miniszterelnök szerint nem szabad összekeverni a személyes ügyeket és az államközi kapcsolatokat, nem az az érdekes, hogy két vezető milyen viszonyban van, a figyelem immár az államközi együttműködésre irányul, és Magyarország soha nem volt ilyen szoros szövetségben az Egyesült Államokkal:

Ez lehetőségeket tartogat a számunkra, amiket ki is fogunk használni

- közölte.

Ezzel kapcsolatban az MTI tudósítása szerint azt mondta még, hogy kereskedelmi kérdésekben Donald Trump amerikai elnök nagyon kemény tárgyaló partner, ezért szerinte senkinek ne legyenek illúziói, mert nehéz tárgyalások lesznek az Egyesült Államokkal a jövőbeni kereskedelmi struktúrával kapcsolatban.

A sajtótájékoztatón Orbán Viktor egyebek mellett azt mondta még: az amerikai választással a békepártiak tábora hatalmasra nőtt. Véleménykülönbségek vannak a háború folytatása vagy a gyors tűzszünet és béketárgyalás kérdésében, az EPC találkozóján egyetértettek abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában. Az első lépésnek a tűzszünetet nevezte, mert ez szükséges a kommunikációhoz, amely pedig előfeltétele a békekötésnek. Orbán Viktor aggályát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ha túl sokat beszélnek arról, mi lesz a hosszútávú béke megoldása, akkor csökken az esélye a tűzszünetnek„Most hagyják abba egymás megölését, ez az én ajánlásom" - fogalmazott. Az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós hitelről, amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államok közösen finanszírozna azt mondta, felmerül a kérdés, hogy ha az Egyesült Államok nem vesz majd részt a finanszírozásban a jövőben, akkor Európa ezt hogyan oldja meg önállóan, egyáltalán kész-e erre. A migráció kérdéséről úgy vélekedett, a téma újra az európai intézményi kereteket feszegeti, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar. Ma sincs más megoldás, csak az, ha sok ország lázad föl a mostani bürokratikus, dzsungelszerű szabályozások és a bírósági aktivizmus ellen. (MTI)