Az év utolsó, kissé borongós gazdasági összefoglalójában ott a lehetőség az új, a csodálatos, ha tetszik, a fantasztikus újra kezdésre is, hiszen az előttünk álló hét döntő részét már 2025-ben töltjük majd el.
Úgy telt el a karácsonyom, hogy nem ettem dubaji csokit, sőt, ha egészen őszinte akarok lenni, életemben nem kóstoltam még, ugyanakkor az Economx kutatásából kiderül, hogy bizony ítéletet mondtak a magyarok a mindenkit megőrjítő édességről.
Ön szerint érdemes élni dubaji csoki nélkül?
A múlt hetet azonban még Orbán Viktor miniszterelnök évzáró gondolatai uralták, beszéltünk olyan elemzővel, aki szerint a bejelentett gazdasági programok épp a közelgő országgyűlési választások kampánya során fejtik ki pozitív eredményeiket. Persze, a legfontosabb gazdasági kérdésre még a kormányfő sem tudta megadni a választ:
mi a fene történik a forinttal?!
Mi viszont úgy döntöttünk, hogy felakasztjuk a hóhért, és megnéztük hova várták a szakértők a forint árfolyamát egy éve. Az is kiderült, hogy a készpénz miért olyan fontos: például biztonságot nyújt, ha egy ellenséges nagyhatalom be akar avatkozni az ország működésébe.
Egyébként arra sem kaptunk valódi válaszokat, hogy hirtelen miért csökkenti a harmadik országból érkező vendégmunkások számát a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ha abból indulok ki, amit Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatóján hallottam, akkor a kormányzat a schengeni övezet kibővítésére, Romániára és Bulgáriára játszik rá. Jövőre (khmm!) kiderül. S ha már schengeni bővítés. A kormányzati kommunikáció a magyar soros uniós elnökség sikerének tartja a román és bolgár tagságot, ebben cikkünkben összeszedtük, hogy
mit hozott Orbán Viktor számára ez a félév,
békemissziótól kezdve a versenyképességig. Január 3-tól már Lengyelország tölti be soros elnöki poziciót.
Egyébként mindkettővel sietni kell, mert érkezik Donald Trump, aki máris célba vette Európát. S ha már szóba került az Egyesült Államok, a nagy befektetési bankok stratégái szinte kivétel nélkül optimisták az amerikai tőzsde és gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Van azonban olyan független szakértő, aki szerint komolyabb lejtmenet van készülőben, az amerikai gazdaság fundamentumai ugyanis sokkal rosszabbak annál, mint amilyennek tűnnek.
Olyan mértékű romlás mutatkozik, amire ritkán van példa,
olvasható az Economx elemzésében.
Végül pedig tegyük fel magunknak a kérdést, mi lesz az ingatlanosokkal és az újlakásokkal, ha jövőre jön a cunami. Hazánkban is kialakulnak a dél-amerikai állapotok, jön az élet-halál harc?
Nem örülnénk neki!
A héten már a Központi Statisztikai Hivatalban (KSH) sem pihenhetnek, megtudhatjuk, mekkora hiányt generált a kormányzati szektor 2024 első három negyedévében, milyenek voltak a novemberi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatok, illetve hogy alakult a külkereskedelmi termékforgalom, ami egy exportkitett gazdaság számára egészen életbevágó adat. Szóval január 3-án reggel már meg is kapja Orbán Viktor az első 2025-ös gazdaságpolitikai érdemjegyeket.