- Már kedden elhagyhatja a legmagasabb vízszint Magyarországot, de a fegyelem és a figyelem nem lazulhat - mondta a miniszterelnök vasárnap reggel az árvízvédelmi operatív törzs ülése után. Orbán Viktor közölte, a dunai árhullám tetőzése jelenleg Dunaföldvárnál tart.

A miniszterelnök elmondta, a harmadfokú védekezés hosszúságát most még nem lehetett csökkenteni, hétfőre várják azt, hogy számos terület kiesik a harmadfokú minősítésű védekezésből.

Jó hírnek nevezte, hogy jó esély van arra, hogy - szemben a számításokkal - nem csütörtökön, hanem kedden déli irányba a legmagasabb vízállás elhagyja Magyarországot. Ugyancsak jó hírnek nevezte, hogy továbbra sem várható olyan mértékű csapadék, amely az árhullám levonulását érdemben befolyásolná.

A kormányfő azt mondta, szombat délután kinyitották a Mosoni-Duna torkolati vízművet, így a Mosoni-Duna apadása is megkezdődött,

ezzel a győri ügyeket befejezettnek tekinthetjük.

Keddig-szerdáig mindenképpen még magas vízállásra kell számítani – jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvíz elleni védekezésről adott telefoninterjújában, a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Rétvári Bence elmondta, a tetőzés után arra kell figyelni, hogy a lassan apadó víz mellett is megőrizzék a gátak és védművek stabilitását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a különböző nehézségek, szivárgások, gátszakadások, buzgárok 80 százaléka a tetőzés utáni időszakban következik be, ezért a következő napokban folyamatos figyelőszolgálatra van szükség, hogy sehol ne tudjon áttörni, átszivárogni a víz.

Az államtitkár közölte, a Duna déli részén is folyamatos volt a felkészülés, az ottaniaknak annyi előnyük van, hogy pár nappal később ér oda a tetőzés. Jelezte: eddig nem volt nagyobb probléma, minden nehéz helyzetet sikerült kivédeni. Ehhez arra volt szükség, hogy folyamatosan, a nap 24 órájában mindenki odategye magát az építkezés és a megfigyelés terén is – tette hozzá.

Rétvári Bence kérdésre elmondta, hogy egyedül Pilismarótnál volt rendkívüli esemény, ahol megcsúszott a védekezés gerincét adó töltés, de a búvároknak egy 16 órás művelettel sikerült a problémát megoldani. Ezért is nevezte fontosnak, hogy mindenhol ott vannak a vízügyes szakértők, akik tudják, mit kell tenni kritikus helyzetekben, és azok a katasztrófavédők és katonák, akik a megfelelő élőerőt biztosítják az önkéntesek mellett.

Az államtitkár kitért arra is, hogy alig van olyan vármegye, ahonnan ne jött volna önkéntes a védművek megerősítését szolgáló munkálatokhoz.

Jó érzés, hogy az ország így össze tud fogni

– fogalmazott. Hozzátette: mindenki összefogott, „mindenki beletette a magáét”, ezért sikerült azt Rétvári Bence szerint elérni, hogy a környező országokkal ellentétben eddig nem követelt emberéletet az áradás.

Rétvári Bence köszönetet mondott minden politikusnak, akik hasznossá tették magukat a gátak mentén és a közösségi médiás megjelenéseikkel arra ösztönöztek másokat is, hogy vegyenek részt a védekezésben. A Magyar Péter és a Tisza Párt részéről azokat a kritikákat viszont visszautasította, miszerint nem vesznek részt katonák és egyéb hivatalos szervek a védekezésben, mert - közölte - a katonák mindenhol ott voltak, ahová hívták őket, mint ahogy a katasztrófavédelem szakemberei is.