Magyarországon először csapott le aktívan tevékenykedő nigériai csalókra a rendőrség – jelentette be Álmos Gergő, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kiberstartégiai Osztályának vezetője Budapesten.

„grandiózus elfogást sikerült összehozni" a nigériai típusú csalásokkal kapcsolatban.

– húzta alá az osztályvezető. 

Illés Zoltán, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese elmondta: 2024 júliusában kezdték el a nigériai csalási ügyet felgöngyölíteni, és október 1-jén egy összehangolt akció keretében sikerült rajtaütni a bűnbandán.

A mostani nyomozás Illés Zoltán szavai szerint sok eredménnyel kecsegtet, mint mondta, nigériai típusú ügyeket Baranya, Csongrád és Pest vármegyékben is sikerült azonosítani.

Az elkövetők jellemzően hamis profilt létrehozva ejtették tévedésbe az áldozatokat, szerelmet hazudtak, és hosszú idő alatt építik fel azt az élethelyzetet, amikor szóba jöhet a pénz megszerzése.

Juhász Imre Zoltán rendőr alezredes, a Hajdú-Bihar Vármegyei  Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának vezetője közölte: a hajdú-bihari rendőrök három külföldi férfit és egy magyar nőt fogtak el, akik a gyanú szerint világszerte szedték áldozataikat. 

Az egyik ilyen ügyben a magyar áldozat társkereső oldalon ismerkedett meg a külföldi férfival.

Két hónap alatt jutottak olyan bizalmi viszonyba, hogy a nő 71 millió forintot utalt el neki.

Egy hónap elteltével az elkövető újra pénzt kért, ekkor a nő barátoktól és banktól kért kölcsönből újabb 50 millió forintot akart elutalni a férfinak, ezt a tranzakciót azonban már megakadályozta a rendőrség. A magyar nő még a kihallgatása során is azt állította, hogy az ismeretlen férfi szereti őt, és nincs szó megtévesztésről.

A rendőrség által őrizetbe vett 37 éves külföldi férfi azóta részben beismerő vallomást tett.

Fókuszban a kibervédelem

A mostani akció azon egy évvel ezelőtt alakult, 300 fős kibernyomozói szervezeti egységhez kötődik, melynek célja az online térben elkövetett jogsértések felderítése és a bűncselekményekből származó vagyonelemek visszaszerzése.

Álmos Gergő felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg is számos adathalász módszer kering, amelyek folyamatos veszélyt jelentenek a pénzügyi biztonságra. Az elmúlt időszakban

  • a távoli elérést biztosító programok letöltését kérő
  • és a pénzintézetek nevében elkövetett csalások fordultak elő a leggyakrabban.

Mára ezt a módszert sikerült visszaszorítani, miután egy nemzetközi együttműködés keretében Kárpátalján több call centert felszámolt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája. Az osztályvezető a rendőrség nevében küldött adathalász levelekre is felhívta a publikum figyelmét, amelyek ügyében a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság járt el eredményesen egy francia állpolgárral szemben. 

(via MTI)